Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: sweet and balance

Re: sweet and balance 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8301

• sofia68
  • Το Άβαταρ του/της sofia68
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
Επανερχομαι στη γλυκαντικη σκονη της Sweet & Balance.

Γραφει: Συστατικα:Μαλτοδεξτρινη, Γλυκαντικη υλη: σουκραλοζη (1%).Προβληματιζομαι τι ειναι το υπολοιπο 99%.Λογικα ειναι η Μαλτοδεξτρινη.
Σε ενα γρηγορο ψαξιμο στον γουγλη βρηκα οτι:
Η μαλτοδεξτρίνη είναι ένας σύνθετος υδατάνθρακας ο οποίος παράγεται από άμυλο καλαμποκιού και ο οποίος έχει υψηλό Γλυκαιμικό Δείκτη (GI). Αυτό σημαίνει ότι αμέσως μετά την λήψη της, εισέρχεται πολύ γρήγορα στην κυκλοφορία του αίματος δημιουργώντας μεγάλη αύξηση στην ποσότητα της ινσουλίνης.

Περα απο αυτο,ακομη και η splenda, η οποια ειναι μια μαρκα τεχνητης γλυκαντικης ουσιας, περιεχει (συμφωνα με την wikipedia) ελαχιστη σουκραλοζη και ουσιαστικα η περιεκτικοτητα της splenda(95%) προερχεται απο τη δεξτροζη η ιδιαιτερα την μαλτοδεξτρινη.
http://en.wikipedia.org/wiki/Splenda

Πιστευεται οτι ειναι ασφαλη η καταναλωση, τοσο της δεξτροζης οσο και της μαλτοδεξτρινης απο εμας που ακολουθουμε την Ατκινς?
Σκεφτομαι οτι για να την προτεινει τη splenda ο ιδιος ο Ατκινς στο βιβλιο του αν δε κανω λαθος(δεν αξιωθηκα να το παρω ακομη) πως δεν θα υπαρχει προβλημα.
Θα ηθελα την αποψη σας.
Marina εσυ που εισαι χρονια στην Ατκινς τι λες?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: sweet and balance 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8303

• Marina
  • Το Άβαταρ του/της Marina
  • Αποσυνδεμένος
  • Administrator
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 16
Σοφάκι δίκαιοι οι προβληματισμοί σου. Από ότι είδα στο εξελάκι το οποίο είχα βρει και παλιότερα, η τιμή των 80 γραμμαρίων πρέπει να είναι περίπου στα 3,5 ευρώ στα σούπερ μάρκετ. Άρα ασύμφορη για την τσέπη μας κατά πρώτον.

Δεύτερον. Το σάιτ τους λέει "με βάση την σουκραλόζη". Θεωρητικά είναι κάτι σαν την λεγόμενη splenda που κυκλοφορεί στο αμέρικα, άρα δεν μας δημιουργεί πρόβλημα.

Ουσιαστικά πας σε ένα lidl, παίρνεις 1200 ταμπλετίτσες με 1,2 νομίζω ή σε ένα ΑΒ και παίρνεις 75 γραμμάρια ζαχαρίνη με 1,2 επίσης και είσαι έτοιμη.

Σε οτιδήποτε δεν κάνεις υπερκατανάλωση δεν έχεις πρόβλημα. Ακόμη και την τελειότερη ζαχαρίνη να έχεις βρει, αν της δίνεις και καταλαβαίνει θα αποκτήσεις. ;)
Να σε προσέχεις, Marina

Re: sweet and balance 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9218

• Joanna
  • Το Άβαταρ του/της Joanna
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
Λοιπόν, την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα τη σοκολάτα Sweet & Balance.. Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα στην απώλεια βάρους.. Έτρωγα απλά ένα κομματάκι μετά από κάθε γεύμα ( 3 τη μέρα ) και μπορώ να πω κιόλας ότι μου έκοψε την όρεξη για γλυκό.
Τη μεγάλη αμαρτία όμως μου φαίνεται ότι την έκανα τώρα που πήρα την κρέμα ζαχαροπλαστικής... Πολυ νόστιμη δε λέω, αλλά 9.9 υδ. η μερίδα... Βασικά, έφαγα μια μερίδα χτες (δεν μπορώ να καταλάβω τη επίδραση είχε γιατί έχω περίοδο και ούτως η άλλως η ζυγαριά είναι 1 κιλό πάνω) και την υπόλοιπη την έχω στο ψυγείο και σκέφτομαι, να την πετάξω για να μην έχω τον πειρασμό στο ψυγείο μου ή όχι? Αν θέλετε πείτε μου κι εσείς τη γνώμη σας..

Re: sweet and balance 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9219

• Marina
  • Το Άβαταρ του/της Marina
  • Αποσυνδεμένος
  • Administrator
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 16
Αν και ξεφύγαμε από το θέμα λίγο, μακροπρόθεσμα θα σου πω την πιο απλή λύση. Μην παίρνεις προϊόντα με πολλούς υδατάνθρακες. Με τον έναν ή τον άλλο τρόπο θα τα καταβροχθίσεις κάποια στιγμή...
Να σε προσέχεις, Marina

Re: sweet and balance 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9241

• Capoman
  • Το Άβαταρ του/της Capoman
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
Εγώ παιδιά εκτός των ζελέ όλα τα άλλα sweet & balance τα βρίσκω εντελώς μούφα.... Τα γλυκά τους παίζουν από 75 ως 90 υ/α στα 100 γρ πχ!!!! Πλάκα κάνουνε???? Τόσο σχεδόν έχουν τα περισσότερα. Σοκολάτες με 52 υ/α στα 100 γρ !!!! Και πάλι πλάκα κάνουνε έτσι??? Έχω ξεφτιλίσει τις Παυλίδης 70% κακάο που έχουν 33 υ/α στα 100 γρ και ολόκληρη είναι 90 γρ!!!!!

Όσο για γλυκό καλοκαιρινό .... Επίσης έχω ξεφτιλίσει το εξής αυτοσχέδιο:

2 ζελέ S&B = 0 υ/α
καμιά 10ρια σαβαγιάρ = 25 υ/α (έχουν τα συγκεκριμένα 52 στα 100 και είναι ένα πακέτο 200γρ με καμιά 40ρια..)
2 σφηνάκια κονιάκ = 5 υ/α
2 γιαούρτια νονού = 16 υ/α (4 τα 100 γρ = 16 τα 400 γρ)
κανελήτσα = 0 υ/α

Φτιάχνουμε το ζελέ και το αφήνουμε να κρυώσει. Ανοίγουμε τα σαβαγιάρ στη μέση, τα στρώνουμε σε ένα ταψάκι (βαθύ) και τα λούζουμε με το κονιάκ. Στρώνουμε το γιαούρτι από πάνω, ρίχνουμε την κανελίτσα και σιγά σιγά από πάνω το ζελέ. Τέλος !!!! Βάζουμε Ψυγείο και έχουμε μετά από μερικές ώρες ένα ταψί καλοκαιρινό άψογο γλυκό που όοοοοοοολο έχει βαριά βαριά κάτω από 50 υ/α (πάντα βάζω παραπάνω για safe) ...!!!!!! Όλο αυτό δεν το τρως με τίποτα όμως !! Εγώ το χτυπάω σε 4 μέρες, δηλαδή 12-14 υ/α την ημέρα για μία πιατάρα σούπερ καλοκαιρινό γλυκό. Για αυτό σας λέω τι sweet & balance και κουραφέξαλα, sweet & Capoman λέμε !!!! :lol: :lol: :lol: ;)

Re: sweet and balance 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #11950

• ephoebe
  • Το Άβαταρ του/της ephoebe
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
Από τα προϊόντα της σειράς Sweet n' Balance στην 1η φάση εκτός από το ζελέ μπορούμε να φάμε και από τη σοκολάτα ή όχι;

I did it once, I can do it again ...
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.061 δευτερόλεπτα

Syndication