Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Κακοποίηση ζώων

Re: Νέα κατηγορία, Επικαιρότητα! 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #4937

• nanage
  • Το Άβαταρ του/της nanage
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
Βρε low-carber να σε ρωτήσω κάτι, μιας που έχεις άποψη και είσαι ανοιχτή στον διάλογο. Εκλαμβάνω ως αυτονόητη την εγγραφή σου στο φόρουμ αφού κάνεις διατροφή χαμηλών υδατανθράκων. Πάει αυτό.
Αφού μπήκες, ενημερώθηκες, είδες τί προσβεύει η διατροφή μας, αντιλήφθηκες ότι δεν είμαστε αμόρφωτοι/ανενημέρωτοι/υποχείρια/ανδρίκελα, συνειδητοποίησες ότι δεν ακολουθούμε τον ίδιο τρόπο διατροφής και τα λοιπά και τα λοιπά, τί σε κάνει να επιμένεις να υπερθεματίζεις γύρω από τις δεινές επιπτώσεις του κρέατος στην υγεία μας;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Περιμένω ψαγμένη απάντηση - το ιεραποστολικό "εγώ σας τα λέω για το καλό σας" δεν θα γίνει δεκτό.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: Νέα κατηγορία, Επικαιρότητα! 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #4938

• low-carber
  • Το Άβαταρ του/της low-carber
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
nanage ναι ειμαι εδω γιατι κανω διατροφη χαμηλων υδατανθρακων,τωρα το οτι δεν τρωω κρεας δεν σημαινει οτι πρεπει να φυγω απο το φορουμ,μπορει εσυ η πολλοι ακομα να μην τρωνε αλλα μπορει να υπαρχουν η να γραφτουν και αλλοι χορτοφαγοι γιατι το αποκλυεις?λεει πουθενα στους ορους οτι οσοι δεν τρωνε κρεας απαγορευονται στο φορουμ η απαγορευεται να συζητανε τις αποψεις τους?

Αυτο που θα σε συμβουλευα να κανεις αν αυτα που γραφω σε ενοχλουν ειναι αυτο που εκανα και εγω για το προηγουμενο ποστ σου που μου φανηκε επιθετικο και αγενες(στην προηγουμενη σελιδα),απλα να τα αγνοεις και να μην διαβαζεις τι γραφω ;)

Re: Νέα κατηγορία, Επικαιρότητα! 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #4939

• nanage
  • Το Άβαταρ του/της nanage
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
Δεν είπα ότι πρέπει να φύγεις από το φόρουμ, ούτε να μη συζητάς - αυτά θα ήθελες να είχα πει;;;!
Σου έκανα μια απλή ερώτηση. Απάντησες. Είμαι οκ.
Όμως! Δεν απέφυγες τους χαρακτηρισμούς και τους ιεραποστολισμούς και πάλι. Ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές, αλλά δεν ζήτησα. Είμαι μέλος εδώ και ένα χρόνο, αλλά να είσαι καλά που μου υπενθυμίζεις τους τρόπους συμπεριφοράς που πρέπει να έχω..
Δεν αγνοώ την δική σου επιθετική και ερριστική συμπεριφορά σε μία κοινότητα όπου είμαστε όλοι φίλοι, γνωριζόμαστε από λίγο έως πάρα πολύ,βγαίνουμε, πίνουμε καφέδες, λέμε τον πόνο μας, μοιραζόμαστε τη χαρά μας.
Άμα εσύ βρίσκεις σύμπνοια... πάω πάσο!

Re: Νέα κατηγορία, Επικαιρότητα! 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #4940

• ευθυμια
  • Το Άβαταρ του/της ευθυμια
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
lowcarber μου δίνεις την εντύπωση ότι μπαίνεις στο φόρουμ για να μαλώσεις .Ποιός σε αναγκάζει να δεχτείς κάτι πέραν των δικών σου αποκλειστικά επιλογών?Δεν εντόπισα εγώ τουλάχιστον κανέναν.Είχα την εντύπωση ότι μπαίνουμε εδώ μέσα με καλή διάθεση ο ένας απέναντυ στον άλλο και προσφέρουμε την εμπειρια μας και την καλή προαίρεσή μας σε όποιον τη χρειάζεται και τη ζητήσει!
Εκτός αν εσύ εντόπισες ότι είμαστε ανόητοι και ανέλαβες να μας σώσεις!
Αλήθεια,ποιός σου είπε να σταματήσεις να είσαι χορτοφάγος?
Ποιός προσπάθησε να σε πείσει να κάνεις οτιδήποτε?Γιατί είσαι τόσο εριστική?Και ενίοτε αγενής?

Re: Επικαιρότητα! 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #4941

• Marina
  • Το Άβαταρ του/της Marina
  • Αποσυνδεμένος
  • Administrator
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 16
Ε... χμμμ... να σας πω...

Λοιπόν low-carber για να το πω στην δική σου γλώσσα. Μην φυτρώνεις εκεί που δεν σε σπέρνουν. Δεν μπορείς να γαμάς ένα θέμα -ναι το είπα!- απλά και μόνο επειδή εσύ θες να πεις τα δικά σου. Ανοίξανε ένα θέμα για την κακομεταχείριση των ζώων και εσύ το γύρισες πάλι στην χορτοφαγία. Δεν μας ενδιαφέρει η χορτοφαγία καλή μου. Ούτε η south beach ach . Στο είπα και στο άλλο ποστ. Εσύ γιατί επιμένεις;

Αν θες να παρεμείνεις εδώ, θα πρέπει να γράφεις μόνο ότι έχει σχέση με Άτκινς. Ο Άτκινς -το λέει στις 200 σελίδες του βιβλίου του- μιλάει για κατανάλωση κρέατος. Αν εσύ δεν καταναλώνεις κρέας, δεν κάνεις Άτκινς. Άρα περιορίσου σε ανέκδοτα, πολιτικά σχόλια και στο τι καιρό θα κάνει σήμερα.

Ήδη έχεις προκαλέσει αρκετό εκνευρισμό. Είναι η τελευταία μου προείδοποίηση. Εννοείται πως δεν θα κάνουμε διάλογο. Προσπαθήσαμε αλλά δεν...

Κλείνω με μερικές ατάκες από τον Denny Crane (Boston Legal)

Denny Crane: How can you ban read meat?

Dominick Ryan: Well, they got a whole campaign. They're gonna go with it. They plan to promote Summersport as the Seafood Capital of the world!

Denny Crane: We're carnivores. When the pilgrims landed, the first thing they did was eat a few Indians.

Dominick Ryan: Is there anything we can do?

Shirley Schmidt: We'll get an immediate TRO.

Denny Crane: I'll argue it myself. Ban read meat! That cannot pass constitutional mustard.

Shirley Schmidt: The word is muster, Denny, but, you're right the law lacks condiments.
Να σε προσέχεις, Marina

Re: Κακοποίηση ζώων 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #4942

• nataly
  • Το Άβαταρ του/της nataly
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
Αγαπητή Κατερίνα,
άγγιξες την πιο ευαίσθητη ίσως χορδή μου, δεδομένου ότι όχι μόνο υπεραγαπάω τα ζώα όλα αναιξεραίτως, είχα πάντα στο σπίτι μου σκύλο κ γάτα απο παιδί (πιστεύω ότι είναι η καλύτερη διαπαιδαγώγηση εκ μέρους των γονέων ), αλλά κ στη συνέχεια σαν μητέρα έμαθα τα παιδιά μου να αγαπούν κ να σέβονται τα ζώα, διότι μόνον έτσι θα σεβαστούν κ τον άνθρωπο.
Τώρα ο πρίγκηπάς μας είναι ένα Δαλματικό 5 ετών, που συμβιώνει με τα 5 καναρίνια μας. Παληότερα αυτός που έκλεβε την παράσταση όταν ερχόταν κάποια επίσκεψη, ήταν ο Ρόκο ο παπαγάλος που μιμόταν κάθε ήχο κουδουνιού, τηλεφώνου,γαύγιζε, μιλούσε με τις φωνές όλης της οικογένειας κ καθόταν στον ΄ώμο μου δίνοντας φιλιά.
Δυστυχώς όμως πέταξε απο τη βεράντα κ τον χάσαμε.
Πριν 15 μέρες στο Πολύδροσο που μένω, κάποιο δίποδο ζώο, πέταξε παντού φόλες με φυτοφάρμακο Κυριακή ξημερώματα κ το πρωί θρηνήσαμε 5 σκυλιά κ αμέτρητα περιστέρια.
ευτυχώς ο δικός μου τη γλύτωσε με μια φλεγμονή στη μύτη, που όμως χρειάστηκε νάρκωση και καυτηριασμό. Εννοείται ότι μετά απ'αυτό βγαίνει πάντα με φίμωτρο.
Όσο για τις πτωματικές τροφές που δυστυχώς τρώμε,έχουν αποτυπωμένο πάνω τους τον κραδασμό απο την αγωνία του ζώου κατά τη στιγμή της σφαγής του κ εύκολα κάθε σκεπτόμενος μπορεί να αναλογιστεί τις συνέπειες για τον άνθρωπο.
Κανένα ζώο στη φύση, όσο άγριο κ αν είναι, δεν σκοτώνει αν δεν είναι πεινασμένο κ πάντα μόνο όταν είναι αυστηρά σαρκωφάγο (ο άνθρωπος δεν είναι).
Όσο για το φυτικό βασίλειο, είναι 1 σκαλί πιο κάτω απο το ζωικό, δεν έχει τη νοημοσύνη του ζώου κ με την θυσία του αυτή για τη θρέψη ζώων κ ανθρώπου, εξελίσεται κ αυτό.

Νάσαι πάντα καλά κ συγχαρητήρια για την ευαισθησία σου.
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα

Syndication