Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ΘΕΜΑ: Τι κόμμα θα ψηφίσετε στις βουλευτικές εκλογές;

Re: Τι κόμμα θα ψηφίσετε στις βουλευτικές εκλογές; 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #4774

• memos
  • Το Άβαταρ του/της memos
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
Πολιτική Άνοιξη
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: Τι κόμμα θα ψηφίσετε στις βουλευτικές εκλογές; 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #4777

• Manos
  • Το Άβαταρ του/της Manos
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
Γνωρίζετε οτι η 4η Οκτωβρίου είνα η ημερα των ζώων??????

Ας μη πάμε λοιπόν σαν ζώα cowsleep wsleep να ζηφίσουμε άλλα ζώα!!!

Πάντως, οι κύριοι hungry ngry των δύο μεγάλων κομμάτων πρέπει να καταλάβουν οτι δεν είναι μόνοι και ανεξέλεγκτοι..... nono no

Re: Τι κόμμα θα ψηφίσετε στις βουλευτικές εκλογές; 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #4778

• mamamaria
  • Το Άβαταρ του/της mamamaria
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
Manos έγραψε:
Γνωρίζετε οτι η 4η Οκτωβρίου είνα η ημερα των ζώων??????

Ας μη πάμε λοιπόν σαν ζώα cowsleep wsleep να ζηφίσουμε άλλα ζώα!!!

Πάντως, οι κύριοι hungry ngry των δύο μεγάλων κομμάτων πρέπει να καταλάβουν οτι δεν είναι μόνοι και ανεξέλεγκτοι..... nono no
.....κι επ'αυξάνω!

Re: Τι κόμμα θα ψηφίσετε στις βουλευτικές εκλογές; 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #4801

• Dimitris
  • Το Άβαταρ του/της Dimitris
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
Χμ, η αλήθεια είναι ότι το θέμα είναι κάπως τολμηρό για ένα διαιτητικό φόρουμ με την έννοια ότι μπορεί να διχάσει τα μέλη. Ωστόσο το θεωρώ θετικό να υπάρχουν και θέματα γενικού ενδιαφέροντος. Και η πολιτική φυσικά είναι πολύ σοβαρό θέμα ακόμα και αν κάποιος αδιαφορεί για την πολιτικολογία, μιας και επηρεάζει τις ζωές όλων μας και είναι υποκριτικό να παριστάνουμε ότι αδιαφορούμε. Η πολιτική είναι σημαντικό μέρος της δουλειάς μου, οπότε απλά θα γράψω τις σκέψεις μου χωρίς να πιστεύω ότι λέω και τίποτα καινούριο. Οι περισσότεροι άλλωστε όσο και αν βρίζουν τα μεγάλα κόμματα, καταλήγουν να τα ψηφίζουν στο τέλος συντηρώντας με έναν τρόπο και αυτό το σύστημα που πρεσβεύουν.
Πιστεύω πως όσο λιγότερο πάρουν ΠΑΣΟΚ και Νέα Δημοκρατία τόσο το καλύτερο
για τους εργαζόμενους τους οποίους περιμένουν πολύ δύσκολες μέρες. Η Νέα Δημοκρατία καλεί σε "πάγωμα μισθών" και "προσλήψεων" και το ΠΑΣΟΚ κρύβει την πραγματική ατζέντα του κάτω από το χαλί και υπόσχεται αυξήσεις στους μισθούς "που να καλύπτουν τον πληθωρισμό που είναι κάτω από 1% δηλαδή 30-40 λεπτά την ημέρα την ίδια στιγμή που στις τράπεζες και στις επιχειρήσεις έχουν δοθεί τα τελευταία χρόνια το 90% όλων των δισεκατομμύριων ευρώ που έχει η Ελλάδα σαν εξωτερικό χρέος. Η αναξιοκρατία και το πελατειακό σύστημα προσλήψεων ανήκει στο DNA του δικομματισμού και όλες οι κορώνες για νοικοκύρεμα και αξιοκρατία έχουν καταντήσει ανέκδοτο.
Σε συνθήκες μεγάλης οικονομικής ύφεσης η εθνικιστική ακροδεξιά ανεβαίνει (με πιο τρανταχτό παράδειγμα την εκλογή του Χίτλερ στην εξουσία της Γερμανίας το 1933), οπότε θεωρώ επικίνδυνη εξέλιξη και την άνοδο του ΛΑΟΣ του Γ. Καρατζαφέρη, που προτείνει μάλιστα τελευταία τη νομιμοποίηση της παραοικονομίας, δηλαδή των εσόδων από εγκληματικές δραστηριότητες όπως τα ναρκωτικά, το εμπόριο όπλων-ποτών-τσιγάρων, τα κυκλώματα τράφικινγκ και την παιδική πορνογραφία, καλώντας το κράτος να κάνει τα "στραβά μάτια". Από κει και πέρα όποιο μικρό κόμμα και αν ψηφίσει κανείς το θεωρώ θετικό.

Re: Τι κόμμα θα ψηφίσετε στις βουλευτικές εκλογές; 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #4802

• Marina
  • Το Άβαταρ του/της Marina
  • Αποσυνδεμένος
  • Administrator
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 16
Καλημέρα παίδες!

Πόσο μου αρέσει να βλέπω τις απόψεις σας! Είμαστε κάτι πολύ παραπάνω από τα κιλά μιας ζυγαριάς! ;)

Το θέμα το έβαλα εμπνευσμένη από τις συζητήσεις με συνομηλίκους μου. Φίλους, πελάτες κλπ.

Τον τελευταίο καιρό με όποιον και να μιλήσω μου λέει τα ίδια. Τα πράγματα πάνε από το κακό στο χειρότερο. Δουλειά δεν υπάρχει, χρήμα δεν υπάρχει, γενικώς δεν υπάρχει τίποτα. Δεν κινείται φύλλο.

Εμείς η γενιά των 30ρηδων είμαστε μάλλον η γενιά των losers. Όχι γιατί είμαστε εις γνώση μας αποτυχημένοι. Είμαστε μάλλον η γενιά με τα περισσότερα πτυχία-γνώσεις κλπ. Η κοινωνία το επέβαλλε και εμείς το ακολουθήσαμε. Τώρα οι περισσότεροι ξεσκονίζουν τα πτυχία στον τοίχο και τυλίγουν σουβλάκια με τα μπάτσελορ.

Το ερώτημα που τίθεται εύλογα λοιπόν είναι ποιός θα μας βγάλει από το τέλμα; Ποιος είναι ικανός; Ποιος μπορεί να κάνει έστω το μικρό βηματάκι μπροστά; Δεν θέλουμε τη ζυγαριά να δείξει -3 κιλά. Έστω -100 γραμμάρια. :D

Προσωπικά ανήκω στον αριστερό χώρο. Τον χώρο του Ανδρέα Παπανδρέου. Μέχρι εκεί μια χαρά τα πήγαμε. Δεν θα ψηφίσω ποτέ δεξιά, ούτε ΚΚΕ. Τα βρίσκω πολύ ακραία για τα γούστα μου.

Το θέμα όμως είναι, τι ψηφίζεις; Πασόκ να δοκιμάσουμε τον Γιωργάκη; Σύριζα που δεν ξέρουν πού τους πάνε τα 4; Οικολόγους που θα μας ταράξουνε στα χόρτα και τα βλήτα;

Dimitri έχεις κάνει την καλύτερη τοποθέτηση επί του θέματος Λάος. Είναι αυτό που έχω - και ελπίζω να έχουμε - σκεφτεί ήδη από τις προηγούμενες εκλογές. Απολυταρχικά καθεστώτα ανθίζουν πάντα σε περιόδους σύμπτωμας. Ελπίζω να μην δω τον Ψινάκη στη βουλή...

Κλείνω με την αγαπημένη μου λέξη.

idiot : η λέξη που στα αγγλικά σημαίνει ηλίθιος-χαζός, είναι δάνειο από την αρχαία ελληνική "ιδιώτης". Οι αρχαίοι έλληνες όταν έλεγαν "ιδιωτεύω" εννοούσαν δεν ασχολούμαι με τα κοινά. Και αυτό θεωρούνταν μεγάλη χαζομάρα.

Δεν έχει σημασία το τι θα ψηφίσουμε. Ας ψηφίσουμε όμως. Έχουμε την δύναμη στα χέρια μας! Κυριολεκτικά ;)
Να σε προσέχεις, Marina

Re: Τι κόμμα θα ψηφίσετε στις βουλευτικές εκλογές; 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #4806

• Manos
  • Το Άβαταρ του/της Manos
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
Marina,
Ο Ανδρέας Παπανδρέου ήταν αριστερός? Μήπως είναι και ο Γιωργάκης και δεν το ξέρουμε??? και είναι Πρόεδρος του Διεθνούς Σοσιαλισμού??? Δεν συμφωνώ οτι θα πρέπει να ψηφίσουμε και αυτό είναι αρκετό...Δηλαδή θα ψηφίσεις με κλειστά μάτια και ότι τύχει???Καλό κι αυτό....Ξέρεις, έχω ένα εκκρεμές, αν μπορεί να βοηθήσει....
Νομίζω οτι όσοι ανήκουν στον " αριστερό χώρο" όπως εσύ θα ψηφίσουν Σύριζα ή ΚΚΕ κι όχι ΠΑΣΟΚ. Έτσι κι αλλιώς Πασόκ και Ν.Δ. = ίδια αμαρτία.
Φιλικά & προεκλογικά..
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.169 δευτερόλεπτα

Syndication