Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Ζυμαρικά!!!

Ζυμαρικά!!! 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8522

• zwi
  • Το Άβαταρ του/της zwi
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
Για όσους είναι στη 4 φάση,έχετε δοκιμάσει τα ζυμαρικά Ζωγράφος;Γράφει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν από όσους ενδιαφέρονται για δίαιτα με μειωμένους υδ/ες και όσους θέλουν να αυξήσουν τις πρωτείνες που λαμβάνουν με τη διατροφή τους.Εχουν 14,8 γρ.υδ/ες σε 100 γρ. βρασμένου ζυμαρικού δλδ.1 μερίδα.
Εγώ τα χρησιμοποιώ,εδώ και αρκετούς μήνες που βρίσκομαι στη 4 φάση και είμαι πολύ ευχαριστημένη.
Φυσικά,με μέτρο και όχι πολύ συχνά.Όμως το ζυμαρικό μου το τρώω και συνοδεύω κρέας,κοτόπουλο,μπιφτέκια, λαχανικά κλπ.Υπάρχει και ποικιλία σε χοντρό,ψιλό μακαρόνι,κοφτό μακαρονάκι και κριθαράκι.
Περιμένω τη γνώμη σας,ίσως και τη δική σας δοκιμή σε αυτό. dance nce dance nce
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: Ζυμαρικά!!! 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8523

• mamamaria
  • Το Άβαταρ του/της mamamaria
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
zwi έγραψε:
Για όσους είναι στη 4 φάση,έχετε δοκιμάσει τα ζυμαρικά Ζωγράφος;Γράφει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν από όσους ενδιαφέρονται για δίαιτα με μειωμένους υδ/ες και όσους θέλουν να αυξήσουν τις πρωτείνες που λαμβάνουν με τη διατροφή τους.Εχουν 14,8 γρ.υδ/ες σε 100 γρ. βρασμένου ζυμαρικού δλδ.1 μερίδα.
Εγώ τα χρησιμοποιώ,εδώ και αρκετούς μήνες που βρίσκομαι στη 4 φάση και είμαι πολύ ευχαριστημένη.
Φυσικά,με μέτρο και όχι πολύ συχνά.Όμως το ζυμαρικό μου το τρώω και συνοδεύω κρέας,κοτόπουλο,μπιφτέκια, λαχανικά κλπ.Υπάρχει και ποικιλία σε χοντρό,ψιλό μακαρόνι,κοφτό μακαρονάκι και κριθαράκι.
Περιμένω τη γνώμη σας,ίσως και τη δική σας δοκιμή σε αυτό. dance nce dance nce
το πακετο εχει 500 γρ ωμα ζυμαρικα, τα οποια οταν βρασουν ρουφανε περιπου 1,5 lt νερο, τουτεστιν το συνολο περι τα 2 κιλα φαι. αυτα στους "αλλους" βγαζουν 4 βια βια 5 μεριδες. τα 100 γρ λοιπον δεν ειναι ουτε για το τζα! καταχρηση των αναλογουμενων ημερησιως υδατανθρακων ακομα και στο δ σταδιο, μιας και κατι τετοιο θα σε εκανε να τους φας μονοκοπανια διοτι πως να σπασει κανεις μια μεριδα των 100 γρ;

Re: Ζυμαρικά!!! 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8531

• eva7
  • Το Άβαταρ του/της eva7
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
Κι από τι φτιάχνονται και έχουν μειωμένους υδατάνθρακες;

Re: Ζυμαρικά!!! 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8537

• zwi
  • Το Άβαταρ του/της zwi
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
mamamaria,αν εννοείςπως θα μπορούσα να παρεκτραπώ και να φάω πολύ περισσότερο,δεν υπάρχει περίπτωση.
Δεν το έχω κάνει ποτέ ως τώρα,που ακολουθώ τη διατροφή Ατκινς(11 μήνες).Τα ξεκίνησα δειλά-δειλά όταν άρχισα τη 4 φάση κι'αυτό γιατί διάβασα πως είναι κοντά στις διατροφικές μας προσεγγίσεις.Αλλιώς δεν θα τα κοιτούσα καθόλου.
Δεν μου δημιούργησαν κανένα πρόβλημα,χρησιμοποιώντας τα βέβαια αραιά-αραιά,δλδ. 2-3 φορές το μήνα σαν συνοδευτικό.Εφτασα στο στόχο μου στους 5 μήνες δλδ. 10 κιλά μείον και τους τελευταίους 6 έχω χάσει άλλα 3,5 κιλά χωρίς να το επιδιώκω.Οι εξετάσεις μου είναι τέλειες,βέβαια δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.Για τα κιλά τα παραπάνω που έχασα,πιστεύω ότι δεν θα πρέπει να παίρνω όλους τους υδ/ες,μάλλον λιγότερους τρώω μερικές φορές.Οπως και νάχει,είμαι πολύ χαρούμενη που βλέπω τον εαυτό μου υγιή και κομψό.Και να φανταστείτε,ότι είχα αρκετή αντίσταση του μεταβολισμού μου στην αρχή.Αλλά μετά από 3-4 εβδομάδες,όλα πήραν το δρόμο τους και είμαι πολύ ευτυχισμένη.Α,ξέχασα!!!Το ίδιο ισχύει και για τον άντρα μου, οπου ξεκινήσαμε μαζί και συνεχίζουμε μαζί.
Η μόνη δική του παρεκτροπή είναι το ποτό(ουίσκυ),γιατί έχει cafeteria με ποτό το βράδυ.Προσπαθεί να πίνει όσο το δυνατόν λιγότερο η και καθόλου μερικές φορές,αλλά η δουλειά βλέπεται...
Φιλιά σε όλους!!!

Re: Ζυμαρικά!!! 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8543

• mini m
  • Το Άβαταρ του/της mini m
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
Ρε παιδια με μπερδεψατε!
Η συσκευασια απο οτι καταλαβα ειναι 500γρ. και η ζωη λεει πως αυτα τα ζυμαρικα εχουν περιπου 15υδατ/100γρ.Σωστα?Ωραια.Αρα αν βαλεις και βρασεις το 1/5 της συσκευασιας θα παρεις 15υδατ.Σωστα?Τι σχεση εχει το ποσο νερο ρουφανε?Θες δηλ. μαμαμαρινα να μου πεις οτι αν τα φαω ωμα θα φαω 15υδατ. ενω αν τα βρασω επειδη θα εχουν ρουφιξει νερο θα εχω φαει 40?Δηλαδη με την ιδια λογικη αν υποθεσουμε οτι μια μπριζολα 200γρ. εχει 2υδατ. αν εγω τη ψησω και χασει απο το βαρος της και μετα ζυγιζει 100γρ. τοτε θα φαω 1υδατανθρακα?
Θελω να πω οτι με βαση τη λογικη αν τα μακαρονια ρουφανε νερο η μπριζολα χανει λιπος με το μαγειρεμα αυτο νομιζω πως δεν προκαλει καμια μεταβολη στη συσταση τους σε υδατ.Εκτος κι αν η συσκευασια ανεφερε οτι ειναι 15υδ/100γρ. μαγειρεμενου φαγητου.
Αν κανω καπου λαθος στο σκεπτικο μου σας παρακαλω να με διαφωτισετε.

Re: Ζυμαρικά!!! 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8545

• mamamaria
  • Το Άβαταρ του/της mamamaria
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
mini m έγραψε:
15υδ/100γρ. μαγειρεμενου φαγητου
ακριβως!!! ενα πακετο ωμα μακαρονια βγαζει 5 μεριδες των 100 γρ. ενα πακετο μαγειρεμενα μακαρονια βγαζει 20 μεριδες των 100 γρ. οι τιμη των 15 υδ αναφερεται σε 100 γρ βρασμενων ζυμαρικων. τα 100 γρ ωμων εχουν πρπ 50 (νομιζω)υδ.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.053 δευτερόλεπτα

Syndication