Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Ζυμαρικά!!!

Re: Ζυμαρικά!!! 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8546

• zwi
  • Το Άβαταρ του/της zwi
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
Γιατί ρε κορίτσια παιδεύεστε με αριθμητικές σκέψεις;Τα πράγματα είναι απλά.100 γρ.βρασμένου ζυμαρικού έχουν 14.8γρ.υδ/ες.Δεν είναι καμμιά πλούσια μερίδα,αλλά ως συνοδευτικό με κρεατικό,πουλερικό η λαχανικό είναι πάρα πολύ ωραίο.Εξ'άλλου,οι δικοί μου καθημερινοί υδ/ες φτάνουν τους 60.Αλλά σχεδόν ποτέ δεν τους καταναλώνω όλους.Αυτό όμως μου δίνει τη δυνατότητα να φάω και διπλή ποσότητα ζυμαρικού,άμα θέλω.Το έχω ψάξει και έχω καταλήξει γι'αυτά που σας γράφω.Αυτά βέβαια,ισχύουν για μένα.Σε κάποιον άλλο μπορεί να λειτουργεί διαφορετικά.
Απλά σας είπα τη δική μου εμπειρία. :idea:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: Ζυμαρικά!!! 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8548

• mamamaria
  • Το Άβαταρ του/της mamamaria
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
zwi έγραψε:
Γιατί ρε κορίτσια παιδεύεστε με αριθμητικές σκέψεις;Τα πράγματα είναι απλά.100 γρ.βρασμένου ζυμαρικού έχουν 14.8γρ.υδ/ες.Δεν είναι καμμιά πλούσια μερίδα,αλλά ως συνοδευτικό με κρεατικό,πουλερικό η λαχανικό είναι πάρα πολύ ωραίο.Εξ'άλλου,οι δικοί μου καθημερινοί υδ/ες φτάνουν τους 60.Αλλά σχεδόν ποτέ δεν τους καταναλώνω όλους.Αυτό όμως μου δίνει τη δυνατότητα να φάω και διπλή ποσότητα ζυμαρικού,άμα θέλω.Το έχω ψάξει και έχω καταλήξει γι'αυτά που σας γράφω.Αυτά βέβαια,ισχύουν για μένα.Σε κάποιον άλλο μπορεί να λειτουργεί διαφορετικά.
Απλά σας είπα τη δική μου εμπειρία. :idea:
απλα ειναι ευκολο να ξεφυγει καποιος και να παρασυρθει. για μενα η τεταρτη φαση ειναι ολιγον πονηρη... το να ανεβασει κανεις τους υδ στο ανωτατο γι'αυτον οριο απο καποια λαχανικα (ας πουμε παντζαρια) ή απο φρουτα (λιγο καρπουζακι τωρα το καλοκαιρι) ή απο οσπρια, ειναι θεμιτο κι ωραιο και ευκολο. αλλα οταν προστιθονται τροφες που ως τωρα απαγορευονταν δια ροπαλου (ρυζι, μακαρονια κλπ) ειναι μια σκετη δοκιμασια... αυτες οι τροφες ειναι ακρως εθιστικες. εδω παραστρατω εγω με το εκζεμα να μου τρωει τα χερια και τα ποδια, απλα και μονο επειδη δεν εχει ακομα σβηστει η αναμνηση της λαχταριστης μακαροναδας. πολυ συχνα γραφουν μελη για τυχον ατασθαλειες ακομα κι αν ειναι ακομα στην αρχη και με αρκετα κιλα να χασουν. σκεφτομαι λοιπον ποσο πιο ευκολα θα μπορουσε να ξεφυγει και να ξαναπαχυνει καποιος που ειναι στη φαση συντηρησης, που δηλ εχει χασει ολα του τα περιττα κιλα. και μην γελιομαστε ειναι πολυ ευκολο. μετα τα 5-6 κιλα αρχιζεις να το καταλαβαινεις στα παντελονια... και μετα φτου ξανα κι απ'την αρχη να σπασεις τον εθισμο σ'αυτες τις τροφες. ειναι σαν να λες σε εναν πρωην καπνιστη, συγχαρητηρια! εκοψες το καπνισμα! τωρα μπορεις ανετα να κανεις ενα δυο τσιγαρακια την ημερα! απλα ειναι δυσκολο, πολυ δυσκολο!! αυτα ολα βεβαια τα λεω εγω που δεν φημιζομαι ουτε για το σθενος μου ουτε για την εγκρατεια μου. αν δεν ειχα το εκζεμα, πολυ πιθανον να ημουν μονιμα τριψηφια. αν εσυ το καταφερνεις αυτο δεν εχω παρα να σε θαυμασω!! (και να σε ζηλεψω λιιιιιγο!!)

Re: Ζυμαρικά!!! 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8549

• stef
  • Το Άβαταρ του/της stef
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
mamamaria έγραψε:
... αυτες οι τροφες ειναι ακρως εθιστικες. εδω παραστρατω εγω με το εκζεμα να μου τρωει τα χερια και τα ποδια, απλα και μονο επειδη δεν εχει ακομα σβηστει η αναμνηση της λαχταριστης μακαροναδας. ... αν δεν ειχα το εκζεμα, πολυ πιθανον να ημουν μονιμα τριψηφια. αν εσυ το καταφερνεις αυτο δεν εχω παρα να σε θαυμασω!! (και να σε ζηλεψω λιιιιιγο!!)
Υπέφερα κι εγώ από έκζεμα στα χέρια, το οποίο εξαφανίστηκε με την Atkins. Νομίζω όμως, ότι βοήθησαν και τα Ω3 που ξεκίνησα τότε -τουλάχιστον αυτό λένε τα βιβλία. 2 κάψουλες των 750μg την ημέρα δηλ 1,5 γρμ/ημέρα.
Δεν φτάνει δηλ μια πολυβιταμίνη με Ω3, θέλει μια γερή δόση για να επαναφέρη την ισορροπία μεταξύ Ω3 κ Ω6 στον οργανισμό. Ελπίζω να βοήθησα :-)

Re: Ζυμαρικά!!! 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8550

• mamamaria
  • Το Άβαταρ του/της mamamaria
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
stef έγραψε:
mamamaria έγραψε:
... αυτες οι τροφες ειναι ακρως εθιστικες. εδω παραστρατω εγω με το εκζεμα να μου τρωει τα χερια και τα ποδια, απλα και μονο επειδη δεν εχει ακομα σβηστει η αναμνηση της λαχταριστης μακαροναδας. ... αν δεν ειχα το εκζεμα, πολυ πιθανον να ημουν μονιμα τριψηφια. αν εσυ το καταφερνεις αυτο δεν εχω παρα να σε θαυμασω!! (και να σε ζηλεψω λιιιιιγο!!)
Υπέφερα κι εγώ από έκζεμα στα χέρια, το οποίο εξαφανίστηκε με την Atkins. Νομίζω όμως, ότι βοήθησαν και τα Ω3 που ξεκίνησα τότε -τουλάχιστον αυτό λένε τα βιβλία. 2 κάψουλες των 750μg την ημέρα δηλ 1,5 γρμ/ημέρα.
Δεν φτάνει δηλ μια πολυβιταμίνη με Ω3, θέλει μια γερή δόση για να επαναφέρη την ισορροπία μεταξύ Ω3 κ Ω6 στον οργανισμό. Ελπίζω να βοήθησα :-)
και τις εχω τις καψουλιτσες με τα ω στο ντουλαπι και ολο τις ξεχναω. θα τις συμπεριλαβω στο μενου τωρα το καλοκαιρι που ατκινς ξεατκινς τα φουσκαλακια εμφανιζονται. οχι σε βαθμο που να πρεπει να χτυπησω κορτιζονη οπως παλια.. αλλα καλα θα ηταν να μην τα ξαναεβλεπα ΠΟΤΕ!!! ΘΑΝΚ ΓΙΟΥ ΣΤΕΦ!!

Re: Ζυμαρικά!!! 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8581

• katerina27
  • Το Άβαταρ του/της katerina27
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
βρε κοριτσια μηνα αγχωνεστε κ μη πανικοβαλεστε! δεν ειναι αναγκη να περνεται ειδικα ζυμαρικα για την φαση της συντηρησης! μπορειτε να τρωτε τα κανονικα η σογιας η οικολογικα αρκει να μην τα κλαταναλωνετε συνεχεια! ειπαμε στο τελος μπορουμε να φαμε απο ολα κι αυτο ειναι που κανει κ τη διαιτα μας να διαφερει! απλα εχετε μαθει το οριο σας πανω κατω οπως εχετς μαθει να τρωτε κ σωστα! το οτι θα φατε μια στις τοσες τα μακαρονακια σας δεν τρεχει τπτ. προσοχη ομως μην το παρακανετε!!! ωστοσο οι πατατες ειναι καλυτερες κ προτιμοτερες απο τα μακαρονια κ το ρυζι καθοτι επεξεργασμενοι υδατανθρακες! προτιμιστε λοιπον τα οσπριακια σας τις πατατουλες αραια κ που φρουτακια , γαλακτοκομικα, κ αφηστε τα μακαρονοειδη για λιγοτερες απολαυσεις!!! κ δεν θα βγειτε εξω με αυτον τον τροπο σας το εγγυουμε!!!! dance nce

Re: Ζυμαρικά!!! 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8895

• αγαπη
  • Το Άβαταρ του/της αγαπη
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
τα δοκιμασα πριν λιγο και ειναι φανταστικα!!!τα συνοδεψα και με γαριδες σαγανακι και ουτε παρεκτραπηκα και εφυγε απ το μυαλο μου κι η παραμικρη ιδεα στερησης.γιατι με το ρουλοψωμο τη βολεψαμε οσον αφορα το ψωμι και σε γλυκες παραλαγες αλλα μακαρονια δεν μπορουσαμε να φαμε ουτε με παραλλαγη :) D congratualtions ngratualtions
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα

Syndication