Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Κρεμα καραμελε sweet & balance

Κρεμα καραμελε sweet & balance 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #6628

• roulaki
  • Το Άβαταρ του/της roulaki
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 57
Πηρα την κρεμα καραμελε της σειρας sweet & balance της Γιωτης. Στη συσκευασια γραφει οτι η καθε μεριδα, εχει 7γρ υδατανθρακες. Οι μεριδες ειναι 5 μπωλακια. Ναι μεν το "7" ειναι ενα καλο νουμερο για γλυκο, αλλα ειναι και λιγο τρομαχτικο για τους αρχαριους. Ετσι κι εγω, αντι για 5 μπωλακια, χρησιμοποιησα 10 φλυτζανακια του καπουτσινο, που ειναι μικροτερα απο τα κανονικα μπωλ και μεγαλυτερα απο τα φλυτζανακια του καφε. Ετσι απεκτησα 10 μεριδες κρεμας καραμελε, με 3,5 γρ. εκαστη!!!
Απο γευση τωρα, δεν ειναι ασχημο! Επειδη δεν φτιαχνεται με γαλα οπως η παραδοσιακη καραμελε, αλλα με νερο, δεν εχει εκεινη τη "γεματη" γευση, της καραμελε. Ειναι ομως α-ψο-γη για τις υπογλυκαιμιες, ή για εκεινες τις δυσκολες μερες...you know...
Οσο για τη καραμελα, ειναι πιο ανοιχτοχρωμη απο την κανονικη, αλλα με την ιδια ακριβως γευση.
love your self
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: Κρεμα καραμελε sweet & balance 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #6635

• sofia68
  • Το Άβαταρ του/της sofia68
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
roulaki μου, παραμονες γιορτων αγορασα και γω για να φτιαξω κανα γλυκακι να φαει ο αντρας και ο γιος μου και δοκιμασα και γω λιγο.Την βρηκα εξαιρετικη.Οι δε αντρες μου ξετρελαθηκαν!!!Και τωρα σκεφτομαι κατι που εγραψε η mamamaria σε ενα αλλο ποστ, κατι για τις πολυολες.Οτι δε μεταβολιζονται αρα δε μετρανε?
Αν ισχυει αυτο λοιπον, τοτε συμφωνα με τα στοιχεια που δινει στο κουτι της κρεμας καραμελε, ανα μεριδα 120γραμμ. ετοιμου προιοντος :
υδατανθρακες 7,8
Σακχαρα 0,4
Πολυολες 6,4
Αμυλο 0,0
μηπως μενουν καθαροι υδατανθρακες 1,4 γραμμ?χμ....για πειτε μου την αποψη σας. :)

Επισης εξαιρετικο ειναι και το φρουι ζελε Sweet & Balance το οποιο ανα μεριδα 120γραμμ. ετοιμου προιοντος δινει 0,1 υδατανθρακα στο οποιο για γλυκαντικη ουσια χρησιμοποιουν την Σουκραλοζη, οπου συμφωνα με ενα φιλο μου που εψαξε στην wikipedia ειναι οτι πιο αθωο κυκλοφορει σε μορφη γλυκαντικου.

Re: Κρεμα καραμελε sweet & balance 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #6636

• katerina27
  • Το Άβαταρ του/της katerina27
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
μωρε κ με 7 μιαχαρουλα ειναι! ειναι κ μεγαλυτερη ποσοτητα να τρως γλυκοοκ να το καταλαβαιεις!!! ειναι κ ασπρο γλυκακι η κρεμα καραμελε κ δεν σε μπουχτιζει βρε παιδι μου!! μια χαρουλα!!

Re: Κρεμα καραμελε sweet & balance 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #6640

• mamamaria
  • Το Άβαταρ του/της mamamaria
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
http://www.healthierworld.gr/portal/cc7 ... 39002.html

στον παραπανω σιδηροδρομο λεει πως οι πολυολες μεταβολιζονται μεν, πολυ αργα δε, οποτε δεν επηρρεαζουν αισθητα το ζαχαρο στο αιμα. η μονη γλυκαντικη ουσια που δεν μεταβολιζεται ειναι η σουκραλοζη... γραψτε λαθος και μετρατε τις πολυολες κανονικα....sorry....

Re: Κρεμα καραμελε sweet & balance 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #6641

• mamamaria
  • Το Άβαταρ του/της mamamaria
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
sofia68 έγραψε:
roulaki μου, παραμονες γιορτων αγορασα και γω για να φτιαξω κανα γλυκακι να φαει ο αντρας και ο γιος μου και δοκιμασα και γω λιγο.Την βρηκα εξαιρετικη.Οι δε αντρες μου ξετρελαθηκαν!!!Και τωρα σκεφτομαι κατι που εγραψε η mamamaria σε ενα αλλο ποστ, κατι για τις πολυολες.Οτι δε μεταβολιζονται αρα δε μετρανε?
Αν ισχυει αυτο λοιπον, τοτε συμφωνα με τα στοιχεια που δινει στο κουτι της κρεμας καραμελε, ανα μεριδα 120γραμμ. ετοιμου προιοντος :
υδατανθρακες 7,8
Σακχαρα 0,4
Πολυολες 6,4
Αμυλο 0,0
μηπως μενουν καθαροι υδατανθρακες 1,4 γραμμ?χμ....για πειτε μου την αποψη σας. :)

Επισης εξαιρετικο ειναι και το φρουι ζελε Sweet & Balance το οποιο ανα μεριδα 120γραμμ. ετοιμου προιοντος δινει 0,1 υδατανθρακα στο οποιο για γλυκαντικη ουσια χρησιμοποιουν την Σουκραλοζη, οπου συμφωνα με ενα φιλο μου που εψαξε στην wikipedia ειναι οτι πιο αθωο κυκλοφορει σε μορφη γλυκαντικου.

αμα εχει ξεχωριστα υδατανθρακες και πολυολες και οχι υδατ.....τοσους εκ των οποιων πολυολες...τοσες, νομιζω πως σημαινει πως πρεπει να μετραμε το αθροισμα των δυο, αρα στην προκειμενη περιπτωση 7,8+6,4+ τα σακχαρα 0,4=14,6....καθολου καλο....

Re: Κρεμα καραμελε sweet & balance 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #6643

• roulaki
  • Το Άβαταρ του/της roulaki
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 57
mamamaria έγραψε:
η μονη γλυκαντικη ουσια που δεν μεταβολιζεται ειναι η σουκραλοζη..

Θυμαμαι, οτι εγραφε οτι η καραμελα, ειναι φτιαγμενη απο σουκραλοζη....μπλα, μπλα...συστατικο της ζαχαρης, που ομως δεν μεταβολιζεται..μπλα,μπλα. Για τα υπολοιπα, δεν θυμαμαι. Θα το τσεκαρω ομως οταν γυρισω σπιτι.
love your self
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.056 δευτερόλεπτα

Syndication