Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ΘΕΜΑ: τιμες προιοντων atkins

Re: τιμες προιοντων atkins 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1003

• EL.ES.
  • Το Άβαταρ του/της EL.ES.
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
Καλησπέρα σε όλους

Θα ήθελα να δώσω κάποιες απαντήσεις στα ζητήματα που έχουν τεθεί σε αυτή τη συζήτηση. Θα ξεκινήσω με αυτά που αφορούν σε προσωπικό επίπεδο και στη συνέχεια θα αναφερθώ σε όσα αφορούν στην ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΗ.

Καταρχάς θα ήθελα να διευκρινίσω πως ΔΕΝ είμαι ιδιοκτήτης/μέτοχος/συνέταιρος σε κάποια εταιρία, ούτε ιδιοκτήτης οποιουδήποτε καταστήματος. Είμαι υπεύθυνος του Τμήματος Εξυπηρέτησης Πελατών στην ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΗ και γράφω με αυτή την ιδιότητα και μόνο. Όπου αναφέρω τη λέξη ‘εμείς’ εννοώ την εταιρία την οποία αντιπροσωπεύω εδώ. Και τώρα θα ήθελα να επεκταθώ στο ζήτημα τιμών των προϊόντων Atkins στην Ελλάδα.

1) Όσον αφορά στην ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΗ, θα πρέπει να γνωρίζετε πως είναι μία εταιρία η οποία όχι απλώς σέβεται και τηρεί τη νομιμότητα, αλλά επειδή ακριβώς εμπορεύεται προϊόντα αθλητικής διατροφής και προϊόντα διαίτης για τα οποία τίθενται ζητήματα ασφάλειας του καταναλωτή, φροντίζει να τηρεί όλους τους κανόνες της Ελλάδας αλλά και της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Για παράδειγμα, ενώ η νομοθεσία της Αμερικής επιτρέπει τα γενετικά τροποποιημένα συστατικά (GMO), η Ευρωπαϊκή Ένωση επιβάλλει να αναγράφονται ευκρινώς στην συσκευασία των προϊόντων, ώστε να ενημερώνονται οι καταναλωτές για να κρίνουν αν θα τα χρησιμοποιήσουν ή όχι. Επίσης, η Ευρωπαϊκή Ένωση επιτρέπει συγκεκριμένες πρώτες ύλες για έτοιμα τρόφιμα.

Εμείς μπορούμε να εγγυηθούμε ΜΟΝΟ για τα προϊόντα που εισάγουμε και διακινούμε στην Ελλάδα και Κύπρο πως δεν περιέχουν γενετικά τροποποιημένα συστατικά και χοιρινό. Από την άλλη περιέχουν συστατικά όπως η σουκραλόζη που είναι εγκεκριμένα από την Ευρωπαϊκή Ένωση. Δυστυχώς ούτε μπορούμε να εγγυηθούμε, ούτε να δώσουμε άλλες πληροφορίες για προϊόντα που προμηθεύονται οι καταναλωτές από το οποιοδήποτε eshop στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό .

2) Σε άμεση συνάρτηση με το σεβασμό στους κανόνες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, είναι και το γεγονός πως δεν πραγματοποιούμε άλλες εισαγωγές παρά μόνο από την Ευρωπαϊκή Ένωση. Αυτό σημαίνει ότι κάποιος που κάνει εισαγωγές από τις ΗΠΑ θα μπορούσε να εκμεταλλευτεί την ισοτιμία Ευρώ/δολαρίου που ευνοεί το πρώτο αυτή την εποχή. Αν η εταιρία ενδιαφερόταν μόνο για το κέρδος θα ακολουθούσε αυτή την οδό, αλλά προτιμά να αποφύγει οποιαδήποτε κίνηση που θα υπονόμευε την νομιμότητα όσον αφορά στα τρόφιμα, ακόμη κι αν οι πιθανότητες είναι μικρές. Αν πιστεύετε πως τα πάντα θυσιάζονται στο βωμό του κέρδους, σας διαβεβαιώνω πως εμείς δεν κρατάμε το μαχαίρι.

3) Κάτι άλλο που θα πρέπει να λαμβάνει σοβαρά υπόψη του όποιος καταναλώνει έτοιμα τρόφιμα διαίτης είναι οι συνθήκες μεταφοράς (από το εξωτερικό στην Ελλάδα), φύλαξης/αποθήκευσης και διανομής. Επειδή δεν πρόκειται για ρούχα ή είδη πληροφορικής, προκύπτει εδώ ένα μεγάλο ζήτημα. Υπάρχει πιθανότητα τα προϊόντα που παραλαμβάνει κάποιος να έχουν αλλοιωθεί (π.χ. από υψηλές θερμοκρασίες) ακόμη κι αν δεν έχει παρέλθει η ημερομηνία λήξης. Για παράδειγμα οι μπάρες μπορεί να λιώσουν από υψηλές θερμοκρασίες και να πήξουν ξανά. Το χειρότερο είναι πως ο πελάτης το αντιλαμβάνεται πολύ αργά, αφού έχει ήδη καταναλώσει τα προϊόντα κι αναγκαστικά υφίσταται τις συνέπειες. Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΗ είναι ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένη σε αυτό το θέμα και μπορεί να εγγυηθεί για τα προϊόντα Atkins που διακινεί πως θα φθάσουν στα χέρια σας σε άριστη κατάσταση. Αυτό εξασφαλίζεται από τις συνθήκες μεταφοράς από το εξωτερικό καθώς και από τις συνθήκες αποθήκευσης και διανομής στην Ελλάδα που τηρούν τα κριτήρια πιστοποίησης ISO 9001:2000.

4) Επίσης θα ήθελα να σας ενημερώσω σχετικά με τις τιμές των προϊόντων Atkins. Οι τιμές για τα προϊόντα Atkins της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΗΣ δεν αποκλίνουν σε τέτοιο βαθμό από τις αντίστοιχες Ευρωπαϊκές που να θεωρείται κερδοσκοπία σε καμία περίπτωση. Για παράδειγμα η μπάρα Endulge ενώ έχει προτεινόμενη τιμή λιανικής 1.79 € με ΦΠΑ 6% στην Ολλανδία (που είναι το ‘κέντρο’ της Atkins International) εμείς την προτείνουμε στα 1.80 ενώ το ΦΠΑ στην Ελλάδα είναι 9%. Οι μπάρες Advantage από την άλλη προτείνονται στα 2.50 € στην Ολλανδία ενώ η προτεινόμενη τιμή μας είναι 2.90 € (με ΦΠΑ όμως 9%). Η τιμή διαφέρει απλώς και μόνο λόγω των εξόδων μεταφοράς.

5) Από την άλλη, όπως γνωρίζουν όσοι αγοράζουν προϊόντα από το διαδίκτυο, τα ηλεκτρονικά καταστήματα δεν πληρώνουν ενοίκια για κτίρια ούτε απασχολούν πολύ προσωπικό όπως πωλητές, οπότε ενίοτε μπορεί να προσφέρουν κάποιες εκπτώσεις. Από την άλλη, ο λόγος που η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΗ δεν μπορεί να πουλήσει τα προϊόντα Atkins σε ιδιώτες φθηνότερα από την προτεινόμενη τιμή πώλησης είναι επειδή λειτουργεί ως αντιπρόσωπος/διανομέας για τα καταστήματα Ελλάδας-Κύπρου και θα λειτουργούσε ανταγωνιστικά προς αυτά. Για να καταλάβετε τι εννοώ, διαλέξτε μία ψηφιακή φωτογραφική μηχανή οποιασδήποτε μεγάλης εταιρίας και καλέστε την ελληνική αντιπροσωπεία για την προτεινόμενη τιμή της. Στη συνέχεια ζητήστε τιμή για το ίδιο προϊόν σε καταστήματα φωτογραφικών/ηλεκτρονικών. Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα, μόνο που στην περίπτωσή μας πρόκειται για τρόφιμο.

6) Τέλος, πολλοί πελάτες επιλέγουν να αγοράσουν τα προϊόντα Atkins από τα καταστήματα Fitness Dream της εταιρίας, επειδή αντί για ένα αυτοματοποιημένο σύστημα eshop γνωρίζουν ότι θα εξυπηρετηθούν από ενημερωμένους πωλητές που θα τους διαθέσουν χρόνο για να λύσουν τις απορίες τους και να τους βοηθήσουν στις κατάλληλες επιλογές. Έχουμε δεσμευθεί απέναντι στα μέλη του forum να παρέχουμε οποιαδήποτε ενημέρωση/πληροφόρηση/υποστήριξη σχετικά με τη Δίαιτα και τα προϊόντα Atkins. Εξετάζεται ήδη το ενδεχόμενο συνεργασίας μας με διαιτολόγο ενημερωμένο σχετικά με τη Δίαιτα Atkins, ώστε να προσφέρει καθοδήγηση στους πελάτες μας. Από την πρώτη στιγμή που μέλη αυτού του forum ζήτησαν πληροφορίες, ανέλαβα ο ίδιος να στέλνω ότι πληροφοριακό υλικό έχω μέσω email ή να αφιερώνω χρόνο σε τηλεφωνικές συζητήσεις για να υποστηρίξω τα μέλη στην προσπάθειά τους και να λύσω τις απορίες τους.

Θα ήθελα να κλείσω με την ανανέωση αυτής της δέσμευσης εκ μέρους της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΗΣ όσον αφορά στην ενημέρωση των μελών του forum και οποιουδήποτε άλλου ενδιαφέρεται για τα προϊόντα Atkins.

Ελπίζω να μη σας κούρασα. Δεν θα επεκταθώ άλλο σε αυτό το thread αλλά είμαι διαθέσιμος για οποιαδήποτε απορία στο arababaslis@eles.gr

Τ. Α.
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΗ
Α. ΚΑΣΤΡΙΝΑΚΗΣ – Β. ΤΕΡΖΟΠΟΥΛΟΣ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: τιμες προιοντων atkins 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1056

• maroulaki
  • Το Άβαταρ του/της maroulaki
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
Kαλησπερα στη παρεα..
Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παραγγειλω τις μπαρες EAS Atkins Advantage 60gr chocolate Caramel αλλα το θεμα ειναι οτι στο σαιτ στη περιγραφη του
προιοντος δεν εχει καμια αναφορα σε θερμιδες και υδατανθρακες και
δεν θελω να παραγγειλω κατι ετσι στα τυφλα !
Γνωριζει καποιος περισσοτερες πληροφοριες;Ευχαριστω! :)

Re: τιμες προιοντων atkins 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1060

• xristina
  • Το Άβαταρ του/της xristina
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
Μπες στο www.atkins.com (είναι η αμερικανική ιστιοσελίδα) και έπειτα επέλεξε sweet. Στα products θα βρείς τα αντίστοιχα προϊόντα. Το σοκολάτα-καραμέλα πρέπει να είναι το: ATKINS ADVANTAGE CARAMEL CHOCOLATE PEANUT NOUGAT BAR.
Η αλήθεια βέβαια είναι πως και γω έχω λίγο μπερδευτεί... Ενώ σου λέει "μόνο 3g net carbs" ανά μερίδα (net carbs= υδατάνθρακες χωρίς φυτικές ίνες?), στα συστατικά σου γράφει 19g ολικών υδατανθράκων και 11g διαιτητικών ινών ανα μερίδα! 19-11=8 :?

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος σ'αυτό :?:

Re: τιμες προιοντων atkins 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1063

• nanage
  • Το Άβαταρ του/της nanage
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
Κορίτσια εγώ είμαι φανατική των Atkins Advantage Chocolate Peanut Caramel 60gr. Από τους πίνακες της συσκευασίας σας αναφέρω πληροφορίες που μπορούν να σας διαφωτίσουν:

Ανα μπάρα (60γρ)
18γρ πρωτεϊνη
1,1 γρ ζάχαρη
2,9 γρ καθαροί υδατάνθρακες.
220 θερμίδες
11 γρ λιπαρά
9,8 γρ διαιτητικές ίνες

Πάντως, όσον αφορά εμένα, τρώω μισή κάθε μέρα. Τα 60γρ είναι μπόλικα και ως γεύση είναι μεστή....άσε που δεν διαφέρει καθόλου από μία mars και καλύπτει την ανάγκη για γλυκό που έχουμε εμείς τα κοριτσάκια !!!

Re: τιμες προιοντων atkins 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1651

• savvas4mu
  • Το Άβαταρ του/της savvas4mu
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
Σας νέο μέλος θα ήθελα να συνεισφέρω και εγώ στην κουβέντα σας και να σας πω ότι πρόσφατα ενημερώθηκα για την δίαιτα Attkins την οποία και ξεκίνησα και μόλις την πρώτη εβδομάδα έχασα 1Kg, ένα πράγμα που μου έκανε τρομερή εντύπωση είναι η φοβερή γεύση των προϊόντων Attkins τα οποία τα καταναλώνω με μεγάλη ευχαρίστηση.

Από την μέρα που ξεκίνησα έως και σήμερα έχω παρατηρήσει μεγάλη αύξηση στην σωματική κόπωση καθώς και μείωση της αίσθησης της πείνας, ο οργανισμός μου διατηρείται κατά την άποψη μου σε καλύτερη μεταβολική λειτουργία και γι αυτό είμαι πεπεισμένος ότι με αυτή την δίαιτα θα καταφέρω να χάσω τα 15Kg που χρόνια τώρα δεν μπόρεσα να χάσω.
Το αίσθημα ευζωίας που αναφέρω για όσους μπορούν να το καταλάβουν είναι τόσο έντονο όσο και η διαφορά του οργανισμού μετά από κόψιμο του καπνίσματος. ( Με μια μικρή υπερβολή αλλά ως πρώην καπνιστής πιστεύω ότι αποτέλεσε την δεύτερη σημαντικότερη ανάκαμψη της προσωπικής μου υγείας η δίαιτα attkins ).

Εγώ τα προϊόντα τα αγόρασα από το http://www.e-farmacy.gr σε πάρα πολύ καλή τιμή (!) και στα οποία δεν είχα μεταφορική επιβάρυνση αφού επέλεξα στην φόρμα αγοράς την παραλαβή από το κατάστημα.

Σας χαιρετώ και ελπίζω να συνέβαλα και εγώ σε αυτή την όμορφη συζήτηση.

Re: τιμες προιοντων atkins 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1699

• Μάρω
  • Το Άβαταρ του/της Μάρω
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
Καλημέρα σε όλους.
Λοιπόν όσον αφορά τα διάφορα προϊόντα με υψηλή πρωτεϊνη και χαμηλούς υδατ. ενημερωτικά(αν δεν το γνωρίζετε ήδη) υπάρχει μια εταιρεία γιατρών με πρόγραμμα που λέγεται eurodiet. Δίνουν 4 προϊόντα (αλμυρά+γλυκάκια) και είναι 4 φάσεις επίσης.
Στην ουσία έχουν στηριχθεί στην Άτκινς.Έχω δοκιμάσει τα γλυκάκια μόνο και είναι μια χαρά.Δεν το λέω για διαφήμιση, απλά ψάχνοντας βρήκα και εγώ τα άτκινς (μπάρες κλπ) και σκέπτομαι να δοκιμάσω.Η αλήθεια είναι ότι με τα άλλα δεν έχω δεί μεγάλη διαφορά.
Marina, κατάλαβα λάθος ή είσαι κατά των διαφόρων τέτοιων προϊόντων?Είτε άτκινς είτε οτιδήποτε άλλων?

Σας φιλώ,
Μάρω.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.055 δευτερόλεπτα

Syndication