Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: ανθογαλα και φαγοπυρο

ανθογαλα και φαγοπυρο 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #720

• mamamaria
  • Το Άβαταρ του/της mamamaria
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
χθες στη δουλεια επιασα κουβεντα με μια κοπελα απο ρωσια. αρχισε να μου λεει για τα ρωσικα σουπερ μαρκετ και τα προϊοντα τους. μου μιλησε λοιπον για το ανθογαλα. δεν ηξερα τι ειναι αλλα η περιεργεια με πηγε στο μαγαζι. μεγαλη χαρα. το ανθογαλα ουδεμια σχεση με το γαλα εχει. ειναι σαν γιαουρτι στραγγιστο φτιαγμενο απο κρεμα γαλακτος. εχει τα λιπαρα και τους υδατανθρακες της κρεμας και τη γευση του γιαουρτιου, απλα ειναι λιγοτερο ξινο. σουπερ! πωλειται σε κεσεδακια με το ονομα "smetana". μου ειπε επισης (αυτο δεν το ειδα) πως το εχει και ο μαρινοπουλος εκει που εχει και τα γιαουρτια σε ενα βαζο που γραφει "ανθογαλα" με κοκκινα γραμματα. τα 500 γρ εχουν 1,30€. απλως αυτο, λεει, δεν ειναι της ιδιας ποιοτητας κι εχει λιγο πιο λιπαρη γευση. πιθανον αυτο το προϊον να ειναι το "milbona quark" που αναφερει ο iason.
επισης, οσο χαζευα στο ρωσικο μαγαζι, επεσα σε μια συσκευασια με κατι σπορους σε σχημα πυραμιδας και χρωμα καφετι στο μεγεθος του ρυζιου. το λενε φαγοπυρο (ο ατκινς αναφερει στο βιβλιο του αλευρι απο φαγοπυρο), μαγειρευεται σαν το ρυζι ή το πληγουρι και εχει μονο 18/100 γρ. υδατανθρακες. δηλαδη μαγειρευοντας 100 γρ., βγαζεις ανετα 3 μεριδες συνοδευτικες για το κρεας, με 6 μονο γρ. υδατ. δεν ξερω για σας, εγω παντως κατενθουσιαστηκα και θα το μαγειρεψω σημερα κιολας.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: ανθογαλα και φαγοπυρο 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #722

• Marina
  • Το Άβαταρ του/της Marina
  • Αποσυνδεμένος
  • Administrator
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 16
Το ανθόγαλα χρησιμοποιείται ευρέως στα γιαούρτια και δίνει χαμηλότερους υδατάνθρακες. Στο lidl υπάρχει το στραγγιστό γιαούρτι Naturis με 10% λιπαρά το οποίο περιέχει ανθόγαλα και έχει 2,8 υδατάνθρακες στα 100 γραμμάρια. Αρκετά καλή εναλλακτική από τα συνηθισμένα γιαούρτια των 4 υδατανθράκων...
Να σε προσέχεις, Marina

Re: ανθογαλα και φαγοπυρο 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #723

• mamamaria
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
τζιφος το φαγοπυρο παιδια, τζαμπα χαρηκα. ψαχνοντας γι'αυτο στο google επεσα πανω σ'αυτο:

Περιεχει ανα 100γρ.:

12,5γρ. Πρωτεινες
3γρ. Λιπη
67,4γρ. Υδατανθρακες
Θρεπτικη αξια 302 Κκαλ.

αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι στη συσκευασια οι υδατανθρακες ειναι μονο 18. αλλα μαλλον θα το κανω δωρο στη ρωσιδα. φτου...

Re: ανθογαλα και φαγοπυρο 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #726

• marinaki
  • Το Άβαταρ του/της marinaki
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
O atkins omws giati to anaferei sto vivlio tou???
Keep it real...

Re: ανθογαλα και φαγοπυρο 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #728

• mamamaria
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
θα σε γελασω βρε marinaki. απο τη μια ο ατκινς και η συσκευασια με χαμηλους υδατανθρακες κι απο την αλλη αυτο το site...καταμπερδευτηκα. αλλα μαλλον καλυτερα να δοκιμασω και θα σας πω. ετσι κι αλλιως αν φαω κατι που δεν πρεπει, το βλεπω στα χερια μου την αλλη μερα. δε βαριεσαι, θα βγαλω μερικα φουσκαλακια αλλα θα ειναι για το κοινο καλο, χαχα... αυτο που μπορει να με μπερδεψει ομως και μαζι κι εσας, ειναι οτι το φαγοπυρο δεν περιεχει γλουτενη κι ισως τα συμπτωματα να μην ερθουν ακαριαια. το τεστ της ζαχαρης ειναι καρατσεκαρισμενο, αλλα ενω το ψωμι και τα ζυμαρικα μου κανουν εκζεμα, δεν εχω δοκιμασει ποτε κατι χωρις γλουτενη. μπορει να ευθυνεται μονο αυτη, ξερω 'γω; θα δοκιμασω για μια δυο μερες και θα δουμε. αλλωστε τη λυση την εχουμε, σωστα; θα παρω αλευρι ελευθερο γλουτενης και θα φαω για 2 μερες. αν μου κανει εκζεμα αυτο αλλα οχι το φαγοπυρο, τοτε θα σημαινει οτι ειναι lowcarb. n'est pas;

Re: ανθογαλα και φαγοπυρο 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #732

• Marina
  • Το Άβαταρ του/της Marina
  • Αποσυνδεμένος
  • Administrator
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 16
Αν βρεις το συγκεκριμένο στο google, την μάρκα δηλαδή και έχει τα συγκεκριμένα συστατικά, τότε δεν μας κάνει. Από όσο ήδη θα έχεις καταλάβει, σε μας τα "γενικά" δεν ταιριάζουν.

Κλασικό παράδειγμα οι μαγιονέζες. Θεωρητικά έχουν κάτω από 2 υδατάνθρακες. Ουσιαστικά όμως έχω βρει μαγιονέζα στον Μαρινόπουλο με 8 υδατάνθρακες!

Οπότε ακολουθούμε πιστά τις ταμπέλες. :D
Να σε προσέχεις, Marina
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.049 δευτερόλεπτα

Syndication