Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Ποσο τυρι???

Re: Ποσο τυρι??? 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #5843

• eva7
  • Το Άβαταρ του/της eva7
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
πράγματι το ψητο χαλούμι είναι τέλειο, όπως και το καπνιστό Μετσόβου!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: Ποσο τυρι??? 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #6801

• magica
  • Το Άβαταρ του/της magica
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
Τα λαιτ τυριά μιας κι έχουν λιγότερες θερμίδες αλλά και λίγους υδατάνθρακες, -συμπεριλαμβανομένου και της φέτας)δεν είναι καλύτερα απο εκείνα με όλα τους τα λιπαρά?Αρχάρια εδώ, και πραγματικά είναι μια ερώτηση που με απασχολεί αυτή με το τυρί.

Επίσης, γιατί μπορούμε να τρώμε κρέμα γάλακτος κα όχι γάλα λάιτ? Εχουν πάνω κάτω τους ίδιους υδατάνθρακες.
Ευχαριστώ!

Re: Ποσο τυρι??? 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #6802

• roulaki
  • Το Άβαταρ του/της roulaki
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 57
magica, hi! Το πρωτο πραγμα που εμαθα εδω μεσα, ειναι οτι στα προιοντα light, ανεβαινουν οι υδατανθρακες, Δεν τα προτιμαμε.
Οσο για τη κρεμα γαλακτος και το γαλα light. Θα επινες μια κι εξω 300ml κρεμα γαλακτος, οπως κανουμε με το γαλα; I don't think so....
love your self

Re: Ποσο τυρι??? 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #6803

• MariaA
  • Το Άβαταρ του/της MariaA
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
Αυτη την απορια την εχω και εγω..το Milner λεει 0 υδατανθρακες το προτιμαμε ή οχι?

Re: Ποσο τυρι??? 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #6806

• magica
  • Το Άβαταρ του/της magica
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
Ναι, γι αυτό ρώτησα κ εγώ..όπως έγραψα πιο πάνω,γράφουν οτι έχουν ελάχιστους έως 0 υδατάνθρακες όπως το μιλνερ, η φέτα δωδώνης αλλά και πολλά άλλα κίτρινα τυριά. Οπότε προτιμάμε το λάιτ με 0 υδατάνθρακες ή αυτά με όλο τους το λίπος και 0 υδατάνθρακες?

Το ίδιο ισχύει και για τα βούτυρα.Το lurpak βούτυρο π.χ έχει 82 λιπαρά και 0.8 υδατάνθρακες.
Το lurpak lighter έχει 60 λιπαρά και 0.5 υδατάνθρακες. Εννοείται οτι η ποσότητα υδατανθράκων έχει απειροελάχιστη διαφορά αλλά τα λιπαρά είναι πολύ χαμηλότερα. Θα ήθελα να μου πεί κάποιος αν ξέρει please!

Όσον αφορά το γάλα λάιτ,η ερώτηση είναι γιατί είναι προτιμότερο να βάζω στον καφέ κρέμα γάλακτος και όχι γάλα λάιτ,όπως και στα φαγητά που "χρειάζονται" κάποιο είδος κρέμας. Εκτός άν έχω καταλάβει κάτι λάθος, οπότε οι διευκρινήσεις καλοδεχούμενες!!

Re: Ποσο τυρι??? 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #6807

• Stardust
  • Το Άβαταρ του/της Stardust
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
Πάντα θα προτιμάς το προϊον με τους λιγότερους υδατάνθρακες.Τα λιπαρά μη τα υπολογίζεις πολύ.Θα σε κουράσει να μετράς και υδ/κες και λιπαρά και θερμίδες!
Η κρέμα γάλακτος έχει 3-4 γρ. υδ/κες τα 100 ml ενώ το γάλα έχει 10-20 gr υδ/κες τα 100 ml.
Για αυτό να προτιμάς την κρέμα γάλακτος.
Μπορεί να σου φαίνεται απίστευτο κι ομως το λίπος είναι αυτό που θα σε κάνει να αδυνατίσεις!
Κι αυτό γιατί θα σε χορτάσει και θα καθυστερήσει την γαστρική κένωση με αποτέλεσμα να πεινάσεις αργότερα και λιγότερο σε σχέση με το αν έτρωγες κάτι με περισσότερους υδ/κες.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.053 δευτερόλεπτα

Syndication