Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ΘΕΜΑ: Χαιρετισμός - Βρήκα προιόντα Atkins στην Αθήνα

Re: Χαιρετισμός - Βρήκα προιόντα Atkins στην Αθήνα 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #363

• fat boy slim
  • Το Άβαταρ του/της fat boy slim
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
Καταρχάς μη βαράτε παιδιά! Ξαναπήγα στο μαγαζί. Λοιπόν είναι το Fitness Dream που βρίσκεται Δροσοπούλου 67 (γωνία με Φωκίωνος Νέγρη) απέναντι από το Flocafe. Τα Atkins τα είχα βρει στην Αγγλία όπου έμαθα βασικά για τη δίαιτα από τις συμφοιτήτριές μου που ήταν φέτες κι έτρωγαν τις μπάρες στα διαλλείματα. Η αλήθεια είναι πως δεν περίμενα να βρω ενεργή lowcarb online κοινότητα στην Ελλάδα κι έχω εκπλαγεί. Δεν ξέρω για σας αλλά τα βασικά προβλήματά μου είναι πως 1) είμαι chocoholic και 2) δεν μπορώ να βρω το κατάλληλο ψωμί για σαντουιτσάκια. Γι’ αυτό περίμενα αυτά τα προϊόντα στην Ελλάδα. Όσο για τη λύση που προτείνεις katerinaki25, έχω δοκιμάσει μπάρες για αθλητές με χαμηλούς υδατάνθρακες αλλά η γεύση δεν είχε καμία σχέση. Επίσης lamare ρώτησα τι γίνεται με την επαρχία και μου είπαν ότι έχουν μόνο άλλο ένα κατάστημα στη Γλυφάδα (Άγγελου Μεταξά 46Β) αλλά στέλνουν επαρχία με αντικαταβολή. Και για να μη φάω ξανά κράξιμο!!! για άλλη παράλειψη ορίστε και τηλ.: 210 8829605
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: Χαιρετισμός - Βρήκα προιόντα Atkins στην Αθήνα 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #395

• eleni
  • Το Άβαταρ του/της eleni
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
Γεια σας! :)
Ενώ στην αρχή ήμουν ενθουσιασμένη μαθαίνοντας για τα προιόντα Άτκινς και ομολογώ ότι σχεδίαζα να επισκεφτώ το μαγαζί στην Κυψέλη αυτές τις μέρες, τελικά άλλαξα γνώμη. :(
Μπήκα στο site με τα προιόντα Άτκινς και είδα ότι περιέχουν αρκετούς υδατάνθρακες, οι περισσότεροι όμως απ τους οποίους δεν ήταν σάκχαρα αλλά sugar alcohols (έτσι το έλεγε, δεν ξέρω την ελληνική μετάφραση) και υποστήριζε ότι αυτά δεν μετράνε σαν υδατάνθρακες.
Μέχρι το 1998 ο Άτκινς υποστήριζε ότι πρέπει να μετράμε και αυτές τις ουσίες σαν υδατάνθρακες, αλλά το 2002 στην τελευταία έκδοση του βιβλίου του αναφέρει ότι τελικά δεν μετρούνται αυτές οι ουσίες σαν υδατάνθρακες.
Βρήκα κάποια άρθρα που αναφέρουν ότι ο Άτκινς είχε δίκιο αρχικά και όχι στην τελευταία του έκδοση γιατί τα sugar alcohols μεταβολίζονται, άρα θα πρέπει να μετρούνται κανονικά σαν υδατάνθρακες. :? roll:
Δεν ξέρω τί να πιστέψω (μιας και δεν διαθέτομεν και πολλές γνώσεις βιοχημείας!), πάντως θα αναβάλλω την επίσκεψή μου σ εκείνο το μαγαζί.
Αν ωστόσο κάποιος από εσάς θέλει να πάρει προιόντα Άτκινς (ή το κάνει ήδη), θα μ ενδιέφερε το τι αποτελέσματα έχει δει στον οργανισμό του και στην ζυγαριά του από τη στιγμή που άρχισε την κατανάλωση αυτών των προιόντων.

Re: Χαιρετισμός - Βρήκα προιόντα Atkins στην Αθήνα 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #396

• fat boy slim
  • Το Άβαταρ του/της fat boy slim
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
Hello eleni and lowcarb fans!

Πολύ σωστή η επισήμανση σου. Αν και ούτε εγώ είμαι χημικός το είχα ψάξει παλιότερα το θέμα γιατί έπαιρνα κάποιες μπάρες με χαμηλούς υδατάνθρακες αλλά είχαν διαφορετική γεύση όπως είπα παραπάνω. Τα sugar alcohols, που είναι είδος υδατανθράκων, αν δεν απατώμαι μεταφράζονται ως κρυσταλλικές αλκοόλες επειδή διατηρούν κάποιες ιδιότητες από τη ζάχαρη και κάποιες από τις αλκοόλες. Από όσο γνωρίζω χρησιμοποιούνται ως γλυκαντικά υποκατάστατα επειδή ακριβώς έχουν πολύ λιγότερες επιπτώσεις στη γλυκόζη του αίματος και δεν απορροφούνται το ίδιο με τους κανονικούς υδατάνθρακες από το σώμα. Για αυτό και χρησιμοποιούνται κατά κόρον σε προϊόντα για διαβητικούς και άτομα με διατροφικό πλάνο χαμηλό σε υδατάνθρακες. Ειλικρινά δε γνωρίζω αν ήταν θέμα marketing, νέες επιστημονικές έρευνες ή κάτι άλλο που άλλαξε τη γνώμη του Atkins πάνω στο θέμα. Προσωπικά χρησιμοποιώ προϊόντα με κρυσταλλικές αλκοόλες εδώ και χρόνια, όχι επειδή είμαι διαβητικός αλλά για να διατηρώ τους υδατάνθρακες χαμηλά. Πάντως χρησιμοποιώ τα Atkins (προς το παρόν μόνο μπάρες, δε βρήκα κάτι άλλο) κυρίως πριν από τη γυμναστική και το βράδυ όταν βρίσκομαι έξω για να αποφύγω το fast food. Και ναι, συνεχίζω να χάνω βάρος.

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο ας μας διαφωτίσει γιατί είναι όντως σημαντικό, όχι μόνο για τα Atkins αλλά γενικότερα για διαβητικά προϊόντα που πιθανώς να χρησιμοποιούν αρκετοί που επισκέπτονται αυτό το forum.

Re: Χαιρετισμός - Βρήκα προιόντα Atkins στην Αθήνα 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #397

• Marina
  • Το Άβαταρ του/της Marina
  • Αποσυνδεμένος
  • Administrator
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 16
Εδώ η καλή διαφωτίστρια! :D

Λοιπόν το θέμα με τις αλκοόλες καθώς και αυτό με τις φυτικές ίνες έχει ως εξής...

Ο Άτκινς θεωρεί ως υδατάνθρακες, μόνο τους απορροφήσιμους υδατάνθρακες από τον οργανισμό. Αυτοί προκαλούν και το... κακό...

Θεωρητικά λοιπόν, τόσο οι φυτικές ίνες όσο και οι αλκοόλες επειδή δεν είναι απορροφήσιμες, δεν προκαλούν πρόβλημα στην Άτκινς...

Έλα όμως που, εγώ και πολλοί άλλοι έχουμε δει στην πράξη πως η υπερβολική πρόσληψη φυτικών ινών και αλκοολών προκαλεί στασιμότητα!

Στην πράξη λοιπόν, συνήθως μετράμε τις φυτικές ίνες ως... μισό υδατάνθρακα -δηλαδή αν ένα φαγητό έχει 5 γραμμάρια φυτικές ίνες, εμείς αφαιρούμε μόνο τα 2,5- και φροντίζουμε να μην καταναλώνουμε υπερβολικές ποσότητες από αλκοόλες.
Να σε προσέχεις, Marina

Re: Χαιρετισμός - Βρήκα προιόντα Atkins στην Αθήνα 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #398

• hungry22
  • Το Άβαταρ του/της hungry22
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
γεια σας,
παρακολουθω εδω και πολυ καιρο τις συζητησεις που γινονται στο φορουμ και τις βρισκω πραγματικα
πολυ ενδιαφερουσες ενω διαπιστωνω οτι το επιπεδο γνωσεων των μελων ειναι παρα πολυ υψηλο.
λογω επαγγελματος(γυμναστης)αλλα και προσωπικων βιωματων(μελος της οικογενειας με διαβητη)
εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με το θεμα της διατροφης εδω και αρκετα χρονια.
Η μαλτιτολη ειναι ενας πολυ ενδιαφερων υδατανθρακας με καποια αξιοσημειωτα χαρακτηριστικα.
Καταρχας εχει την ιδια γλυκυτητα με τη ζαχαρη με μολις το 40% της θερμιδικης της αξιας
και αρκετα χαμηλοτερο γλυκαιμικο δεικτη. Αλλα το πιο σημαντικο ειναι αλλο.
Η μαλτιτολη παρουσιαζει εναν ιδιαιτερα αργο και προοδευτικο μεταβολισμο στο σωμα με μικρη απορροφηση.
Το πρωτο σταδιο γινεται στο λεπτο εντερο με ελαχιστη αποκριση της της ινσουλινης
και το δευτερο στο κολον(ναι ακριβως εκει που καταλαβατε)οπου αποδομειται ακομα
πιο αργα(3-10 ωρες)οπου μετατρεπεται σε λιπαρα ωξεα κοντης αλυσιδας βγαινοντας σταδιακα στο αιμα,
μειωνωντας το αισθημα της πεινας και προσφεροντας σταθερη ροη ενεργειας για αρκετες ωρες.
Αυτα λοιπον για την μαλτιτολη και ελπιζω να μην κουρασα με την συντομη αυτη "διαλεξη"
.

Re: Χαιρετισμός - Βρήκα προιόντα Atkins στην Αθήνα 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #399

• Marina
  • Το Άβαταρ του/της Marina
  • Αποσυνδεμένος
  • Administrator
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 16
Καλησπέρα hungry22.

Βασικά... σε χρειαζόμαστε! Μην με κοιτάς εμένα. Εγώ μια κομπιουτερού είμαι που έχω περάσει τα πάνδεινα και έχω γίνει Νημερτοπαίδεια για να μάθω όλα όσα πρέπει να ξέρω επειδή κανείς δεν ήξερε να μου τα πει.

Θέλουμε και τις γνώσεις σου στι γυμναστική και να μας πεις για τυχόν ουσίες κλπ κλπ. :D
Να σε προσέχεις, Marina
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα

Syndication