Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Κι άλλες σοκολατες!

Απ: Κι άλλες σοκολατες! 8 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15103

• christinaki1989
  • Το Άβαταρ του/της christinaki1989
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 67
Μμμ εγω δεν ειμαι και πολυ καλη χριστιανη :lol: ....νηστεια στα βασικα μονο τη μεγαλη βδομαδα!Ειδικα με αυτη τη διατροφη θα λιμοκτονουσα!
Τελευταία διόρθωση: 8 Χρόνια 10 Μήνες πριν από christinaki1989.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Κι άλλες σοκολατες! 8 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15119

• evita71
  • Το Άβαταρ του/της evita71
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
Κοριτσακια μου καλη επιτυχια και καλη συνεχεια σε ολες και ολους μας !!
Δεν νομιζω οτι παιζει ρολο ποσο γρηγορα χανει ο καθενας αλλα ΟΤΙ ΧΑΝΕΙ!! και τι...τρωγοντας ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ νοστιμιες .
Ολες εχουμε περασει νομιζω στο παρελθον εστω και μια φορα (εγω χιλιαδες...) δίαιτες με απαραδεκτη ..διατροφη...νεροβραστα και ενα μαρουλοφυλλο...χαχαχαχα...ετσι δεν ειναι ? και τωρα ? θα μας απασχολησει ο χρονος?εμενα καθολου εγω τωρα "οδηγω" σε ενα ταξιδι που "γουσταρω" την διαδρομη ..την απολαμβανω....οποτε θελω ανεβαζω ταχυτητα οποτε θελω κατεβαζω...
Κι αν ειμαι λιγο πιο "ευκολ"στην απωλεια εεεε και τι εγινε?
Ειμαστε ΟΛΕΣ ΤΥΧΕΡΕΣ που μπηκαμε σε αυτη την διατροφη...
Οποτε ...και παλι ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ
Οσο για την νηστεια..του Πασχα. Ειναι ταμα.Δεν το χαλαω...
Το ανψωνομαι λιγο...δεν το κρυβω ...
Μηπως θα μπορουσε η φιλη που κανει νηστεια να μου δωσει ιδεες ???θατο ηθελα πολυ!!
ααααα!!! επισης να μην ξεχασω ..να γινουμε φιλες στο φατσοβιβλιο!! ναιιιι!!!
Φιλακια Εβιτα!!

Απ: Κι άλλες σοκολατες! 8 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15120

• ninika
  • Το Άβαταρ του/της ninika
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
Αυτό που κάνω εγώ στη νηστεία είναι το εξής: τρώω απ'τα επιτρεπόμενα της δεύτερης ίσως και τρίτης φάσης, δηλαδή όσπρια, παραπάνω λαχανικά, λίγο φρουτάκι και ξηρούς καρπούς, όχι όμως μεγάλες ποσότητες. Δεν μετράω ακριβώς υδατάνθρακες αλλά σπάνια ξεπερνάω τους 25. Σ'αυτή τη νηστεία βοηθάει ότι επιτρέπεται και το ψάρι, το Πάσχα περιορίζομαι στα θαλασσινα. Το πρωινό μου είναι το δύσκολο, πίνω ένα ποτήρι χυμό βατόμουρο (3,6/100) και τρώω λίγα αμύγδαλα. Δε χορταίνω βέβαια αλλά με κρατάει.

Απ: Κι άλλες σοκολατες! 8 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15122

• evita71
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
Σε ευχαριστω νινικα μου για την απαντηση σου .
Εχω παρει πουρε απο καποια καταστηματα εδω στην Ελλαδα που προτεινε μια φιλη στο φορουμ και ψωμακι ...ηδη εχω 2 βοηθηματα...επισης στην νηστεια τρωω ασπραδι γιατι δεν εχει χοληστερινη και οργανικα αυτος ειναι ο σκοπος της και μορφατ στο τενεκεδενιο κουτακι γιατι φυτικη.\
Η Hopla φυτικη κρεμα γαλακτος δεν κανει ? θα κανει ωραιο πουρε με κουνουπιδι ..μανιταροσουπα και γλυκακια με ζελεδακι...
Ο κιμας σογιας? Η σοκολατα s&b?
Στην νηστεια ετρωγα ενα φυτικο τυρι κιτρινο σε φετες το οποιο εμαθα οτι ειναι απο πατατα δυστυχώς και θα με δυσκολεψει πολυ στο πρωινο...
Αν καταφερω και κανω παραγγελια απο εξωτερικο ζυμαρικα που παλι εχω δει εδω στο φορουμ ισως να το παλεψω ακομη καλυτερα .Ειδα οτι εκαναν στην αλλη κοπελα 2 μηνες να ερθουν και ειναι ακριβα ..αλλα τι να κανω γιαυτην την περιοδοτων 40 ημερων...
Και τα κρακερς απο αμυγδαλο σκονη και σησαμι ειναι υπεροχα και νομιζω κανουν στην νηστεια εχουν μονο ασπραδι (εγω το τρωω γιατι δεν ειμαι και καλογρια...χαχαχα νηστεια κανω).
Τρωω ηδη καθε 10 μερες φακες ή λιγο ρυζακι..οποτε τοτε θα τρωω καθε 5 ημερες ...τι να κανω....
Εχω σκεφτει συνταγες νηστειας:
μελιτζανες-κιμα σογιας και πουρε (ειδικος της διατροφης μας) ως μπεσαμελ = μουσακας
κεφτεδακια σογιας + σαλατα
μανιταροσουπα με κρεμα γαλακτος φυτικη Hopla
μακαρονια (ειδικα ) με γαριδες
η χταποδακι
σπανακορυζο με ελαχιστο ρυζακι
ψωμακια με ασπραδι - κρακερς με ασπραδι και σοκολατα s&b
κια μορφατ μους με βανιλλιες και σοκαλατα λιωμενη
Τα εχω φτιαξει καλα στο μυαλο μου ή μηπως κανω ονειρα? χαχαχαχα
Μου φαινεται πολυ καλο το εχω φτιαξει για νηστεια...ή μηπως ισχυει ..αν ναι να πανηγυρισω πεστο μου!!!
Φιλια Εβιτα!!

Απ: Κι άλλες σοκολατες! 8 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15126

• ninika
  • Το Άβαταρ του/της ninika
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
Αυτά που μπορώ να σου απαντήσω, είναι τα εξής: Αυτό με το ασπράδι δεν το έχω ακούσει ξανά σε νηστεία. Αν εσύ ξέρεις κάτι άλλο, το ακολουθείς. Τη σόγια δεν τη πολυσυμπαθώ, αλλά σε ορισμένη ποσότητα είναι οκ, έχει 32/100γρ αλλά πιστεύω είναι πολλά 100γρ. για μια δόση, δεν ξέρω και σίγουρα. Η s&b νομίζω είναι εντάξει, την τρώω κι εγώ. Φυτική κρέμα γάλακτος χρησιμοποιούσα και παλιά σε γλυκάκια αν και δεν είμαι πλέον πολύ σίγουρη. Στο ζελέ και τη μορφατ θα στα χαλάσω. Η ζελατίνη δυστυχώς είναι ζωικό προιόν, προέρχεται απο μυελό των οστών. Κι εγώ πριν λίγα χρόνια το έμαθα. 'Οσο για τη μόρφατ, αν προσέξεις τα συστατικά της, αναγράφεται άπαχο γάλα κι απλώς τα λιπαρά της είναι φυτικά.Για πρωινό μπορείς να δοκιμάσεις τις scandinavian bran crispbread που έχουν αναφερθεί σ'άλλο θέμα με λίγη μαργαρίνη φαστ γιατί και το βιτάμ έχει ζωικά συστατικά με λίγη μαρμελάδα Darbo που έχει χαμηλούς υ/ες. Αυτό θα κάνω κι εγώ όταν γυρίσω Θεσσαλονίκη, εδώ που είμαι.. ασ'τα. Τέλος μπορείς να δοκιμάσεις γάλα σόγιας ή αμυγδάλου,αν σε βολέψει σε κάτι. Α!!! Και να συστηθώ! Με λένε Μαρία και θα χαρώ αν σε βοήθησα κάπως... Φιλιά!!!

Απ: Κι άλλες σοκολατες! 8 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15127

• evita71
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
Μαρια μου και μονο που μου απαντας με βοηθας παρα πολυ!
Το ασπραδι το τρωω ναι ..γιατι δεν εχει χοηστερινη και η βαση της νηστειας ειναι η αφαιρεση της χοληστερινης
Για το ζελε δεν το ηξερα..το ζελεδακι? η ζελετινα? για δες...
Στην μορφατ ειχα καποιο κολλημα...γιατι το ειχα δει..και μου ειπαν οτι επιτρεπεται ..ως φυτικη...
μαλλον την πατησα χαχαχα
Οποτε ζελε - μορφατ...εκτος.
Την σογια την θελω σε μερικες περιπτωσεις ..αλλα δεν θα την φορτωσω με το κιλο...γιατι 32/100 γρ πωωω μπολικοι ειναι....!!!!!!!
Πωωω...τοσκεφτομαι 40- 50 ημερες ....και ανχωνομαι...η νηστεια ειναι αποκλειστικά υδατανθρακες!!!!!
Πρεπει να κανω μετα τις γιορτες την παραγγελία για ζυμαρικα της διατροφης μας για να εχω βοηθεια.
Εχω απο τον Αυγουστο και με αρκετες διακοπες χασει 16 κιλα καιδεν θελω να παρω!! αχ...
Ελπιζω να τα καταφερω....
Σε ευχαριστω και παλι παρα πολυ Μαρακι.
Καλη συνεχεια και επιτυχια και σε εσενα μόλις γυρισεις !!
Φιλακια Εβιτα!!
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα

Syndication