Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Σοκόλαση - ποστ αυστηρά για chocoholics !!

Σοκόλαση - ποστ αυστηρά για chocoholics !! 8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #11751

• lila
  • Το Άβαταρ του/της lila
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
Συνάδελφοι atkinistas :)
Σε μια βόλτα μου στο κέντρο ανίχνευσα τυχαία τις παρακάτω σοκολάτες. Παραθέτω μάρκα και διατροφικά στοιχεία. Θα αναφέρω και τις τιμές, αν και αυτό ίσως αλλάζει ανάλογα με το σημείο πώλησης. Τα αγόρασα από ένα μαγαζί με ξηροκάρπια και γλυκά κλπ στην Καραγιώργη Σερβίας (αν δεν θεωρείται διαφήμιση, μπορώ να πω και ακριβώς που). Ελπίζω επίσης το ότι αναφέρω τιμές δεν είναι πρόβλημα, απλώς λέω να τις γράψω για να υπάρχει μια ιδέα σχετικά... Έχουμε λοιπόν:

(ξεκινάω με το αγαπημένο μου):
- γκοφρέτα χωρίς ζάχαρη, μάρκα Cavalier, προϊόν Woodies Hazelnut, 20γρ. Η γκοφρέτα έχει 99 θερμίδες και καθαρούς υδατάνθρακες 2,3γρ (αντίστοιχα, τα 100γρ έχουν 490 θερμίδες και 45,8γρ υδ εκ των οποίων τα 34,3γρ είναι πολυόλες). τιμή: 80 λεπτά
- σοκολάτα γάλα πραλίνα 90γρ, μάρκα Cavalier. Στοιχεία ανά 100γρ: 499 θερμίδες, 44,8 υδ εκ των οποίων οι 33,7 πολυόλες. τιμή: 2,60 ευρώ
- σοκολάτα dark moka 90γρ, μάρκα Cavalier. Στοιχεία ανά 100γρ: 479 θερμίδες, 41,3 υδ εκ των οποίων 34,5γρ πολυόλες. τιμή: 2,60 ευρώ
- σοκολάτα λευκή 85γρ, μάρκα Cavalier. Στοιχεία ανά 100γρ: 476 θερμίδες, 49,6 υδ εκ των οποίων 39,5γρ πολυόλες. τιμή: 2,95 ευρώ

Μου έκανε εντύπωση που γράφει πάνω στη συσκευασία το εξής: Suitable for carb-conscius dieters, high fibre, low glycemic index. Σε μια συγκεκριμένα γράφει και: 'For Carb-conscious dieters: Total Carbohydrates 7g - polyols 5,6g = 1,4g net Carbs per portion (4 pieces)'
Δεν είναι ωραίο; :)
Είχε και κάποιες άλλες νομίζω αλλά είτε είχαν λίγο τσιμπημένους υδατάνθρακες είτε τις θεώρησα αρκετά ακριβές (ήταν μια που έκανε 4,25!), την ώρα που ήδη μια τιμή της τάξης των 2,5 ευρώ θεωρείται υψηλή για μια σοκολάτα.

Αξίζει να υπενθυμίσω (στους ανυποψίαστους) ότι αυτού του τύπου οι σοκολάτες περιέχουν ως γλυκαντική ύλη την μαλτιτόλη, η οποία σε μεγάλη (ή και μέτρια - από προσωπική άποψη μιλάω) κατανάλωση μπορεί να αυξήσει κατά πολύ τα δρομολόγια προς την τουαλέτα :)

Καλή απόλαυση! (με μέτρο όμως γιατί τις έχουν τις θερμιδούλες τους!!)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: Σοκόλαση - ποστ αυστηρά για chocoholics !! 8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #11753

• xontro_mpizeli
  • Το Άβαταρ του/της xontro_mpizeli
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
Είναι πολύ ωραίες! Εγω τις παραγγελνω απο την Αγγλια. Πριν απο λιγο εφαγα ενα κουταλακι απο την αντιστοιχη μερεντα που εχουν. Προσοχη ομως οπως λες γιατι εμενα με ενοχλουν στο εντερο περισσοτερο απο οποιαδηποτε αλλη σοκολατα :)

Re: Σοκόλαση - ποστ αυστηρά για chocoholics !! 8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #11811

• ElenaP
  • Το Άβαταρ του/της ElenaP
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
Πολύ ενδιφέρουσα ανακάλυψη πάντως! Θα μπορούσαμε κάπως να μάθουμε ποιο μαγαζί είναι;; Εγώ δουλεύω κέντρο και θα μπορούσα να του κάνω μια επίσκεψη! beach ach

Re: Σοκόλαση - ποστ αυστηρά για chocoholics !! 8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #11815

• lila
  • Το Άβαταρ του/της lila
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
Είναι όπως ξεκινάς να διασχίσεις την Καραγιώργη Σερβίας (έχεις πλάτη στο σύνταγμα), στην αρχή της οδού, στο αριστερό σου χέρι. Είναι ένα μεγάλο σχετικά μαγαζί που πουλάει ξηρούς καρπούς και γλυκάκια.

Προσοχή όμως!! Εμένα με ταράζουν στο έντερο και μόνο σε πολύ μικρές ποσότητες δεν μου φέρνουν ενοχλήσεις κλπ
Αλλά έχει κάτι γεύσεις....κόλαση :)

Καλή απόλαυση!
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.051 δευτερόλεπτα

Syndication