Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΔΙΑΙΤΗΣ

Re: ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΔΙΑΙΤΗΣ 15 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #1402

  • Hemma
  • Το Άβαταρ του/της Hemma
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
  • Δημοσιεύσεις: 159
Maria5,σταματα να παιρνεις γλυκα στο μικρο. :D D D
Ισως ειναι η λυση για να κοψεις εσυ τα γλυκα. :lol: :lol:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΔΙΑΙΤΗΣ 15 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #1483

  • yiannis
  • Το Άβαταρ του/της yiannis
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
  • Δημοσιεύσεις: 76
Λοιπόν, συνάδελφοι, συναδέλφισες.
Μετά από επιδρομή στο ΑΒ τα δεδομένα έχουν ως εξής:
Νο1 : Σοκολάτα γάλακτος CAVALIER-Belgian Chocolate - MILK, 85gr, 1,5€, 48,2γρ υ/α από τους οποίους τα 37γρ πολυόλες και τα 10,2 ζάχαρη, από την οποία ζάχαρη τα 7,2 γρ είναι λακτόζη(;;;). Πολύ νόστιμη!!!!
Νο2 : Σοκολάτα γάλακτος (Σε τρεις γλώσσες, μάλλον είναι αυτή που αναφέρει η foteinoula) στο ποστ:http://www.lowcarblife.org/viewtopic.php?f=31&t=324. Πολύ καλή και αυτή!! - 0, 99€
Νο3 : Σοκολάτα υγείας που αναφέρει η foteinoula στο παραπάνω ποστ. 0,99€. Πολύ καλή!!!
Νο4 : Σοκολάτα γάλακτος με φουντούκια: CAVALIER-Belgian Chocolate-HazelNuts Milk 85γρ, 44γρ υ/α, με 33,3 πολυόλες, 1,50€. Δεν ήταν νόστιμη γιατί τα φουντούκια ήταν πολύ ταγκιασμένα.
Αυτά.....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΔΙΑΙΤΗΣ 15 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #1490

  • yiannis
  • Το Άβαταρ του/της yiannis
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
  • Δημοσιεύσεις: 76
Να μην ξεχάσω να σας πώ.
Υπάρχει σ' αυτές τις σοκολάτες μια υποσημείωση στο τέλος των συστατικών που λέει: "Σε μεγάλες ποσότητες μπορεί να λειτουργήσει σαν καθαρτικό".
Επειδή όμως κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός το "μεγάλες ποσότητες" διαφέρει. Έτσι για μένα χρειάστηκαν μόνο 50 γρ. από τις εν λόγω σοκολάτες για να πάω περίπου 7-8 φορές στην τουαλέτα ενώ όλες τις υπόλοιπες ώρες το στομάχι μου γουργούριζε συνέχεια!
Από νοστιμιά είναι πάρα πολύ καλές αλλά αν έχω αυτή την κατάσταση κάθε φορά άσε, από μακριά κι αγαπημένοι.
Αυτό που φταίει είναι μάλλον η μαλτιτόλη, η γλυκαντική ουσία που χρησιμοποιείται γιατί και σε μια μαρμελάδα φράουλα που πήρα και έβαλα σε γιαούρτι παρατήρησα τα ίδια φαινόμενα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΔΙΑΙΤΗΣ 15 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #1491

  • nanage
  • Το Άβαταρ του/της nanage
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
  • Δημοσιεύσεις: 132
Yianni περαστικά σου, τώρα που εντόπισες την επικίνδυνη ουσία θα την αποφεύγεις, κρίμα πάντως γιατί οι σοκολάτες που ανέφερες παραπάνω ακούγονται πολύ δελεαστικές από άποψη περιεκτικότητας σε υδατάνθρακες... :(

Σήμερα πήγα στο κατάστημα με βιολογικά προϊόντα της γειτονιάς μου κ πήρα αλεύρι από σόγια (9γρ υδ στα 100 γρ) να δοκιμάσω να κάνω τσουρέκι!!! Σογιοτσούρεκο πασχαλινό! χαχαχα! άμα αντέχετε την πρόκληση, ελάτε να σας κεράσω!!! (Ο πατέρας μου με κοιτάει στραβά όταν δοκιμάζω κάτι τέτοια περίεργα, αλλά στο τέλος είναι ο μόνος που τα τρώει για να μη πεταχτούν άδοξα!). Ελπίζω να πετύχει..

Επισης, αγόρασα σοκολάτα ΚΟΧΥΛΙ υγείας (υπάρχει κ γάλακτος κ με φουντούκια) με 27 γρ. στα 100. Πήρα για δοκιμή μια μικρή χαρουπολάτα (σοκολάτα από χαρούπι κ όχι από καρπούς κακάο). Από πλευράς ΑΤΚΙΝΣ δεν είναι κ ό,τι ιδανικότερο με 42 γρ υδ/100γρ αλλά έχει βιολογική αξία.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΔΙΑΙΤΗΣ 15 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #1493

  • Madraoulas
  • Το Άβαταρ του/της Madraoulas
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
  • Δημοσιεύσεις: 29
Ειχα παει κι εγω εχθες σε μαγαζι με βιολογικα και ρωτησα αν εχει αλευρι με χαμηλους υδατανθρακες και με κοιταζε η πωλητρια σα βλαμενη!!
Επισης αυτη την σοκολατα 'ΚΟΧΥΛΙ' την ειχε 2,20ευρω!!...ε δεν την πηρα :shock:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΔΙΑΙΤΗΣ 15 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #1495

  • nanage
  • Το Άβαταρ του/της nanage
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
  • Δημοσιεύσεις: 132
Madraoulas έγραψε:
Ειχα παει κι εγω εχθες σε μαγαζι με βιολογικα και ρωτησα αν εχει αλευρι με χαμηλους υδατανθρακες και με κοιταζε η πωλητρια σα βλαμενη!!

Κ εγώ παρομοίως την ρώτησα αν έχει προιόντα Άτκνις κ λέει "Από πού είναι αυτή η εταιρεία;". Καλυτερα πες της ότι θες να δεις τα αλεύρια που έχει, κ τσέκαρε διατροφικούς πίνακες.
Madraoulas έγραψε:
Επισης αυτη την σοκολατα 'ΚΟΧΥΛΙ' την ειχε 2,20ευρω!!...ε δεν την πηρα

Εγώ την αγόρασα 2.60 ευρώ. Όντως πολύ ακριβά τα άτιμα. Αλλά σκέψου ότι τρως λίγο, δεν την τρως μονοκοπανιά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.211 δευτερόλεπτα

Syndication