Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Ελαιόλαδο

Ελαιόλαδο 8 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #11791

• elpapap
  • Το Άβαταρ του/της elpapap
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
Καλημέρα παιδιά,

Είμαι καινούρια εδώ και πήρα αφορμή να μπω σε ένα φόρουμ που εξειδικεύεται στη διατροφή για να μάθω για το ελαιόλαδο. Πιστεύετε πως υπάρχει διαφορά μεταξύ χύμα και τυποποιημένου;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: Ελαιόλαδο 8 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #11794

• roulaki
  • Το Άβαταρ του/της roulaki
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 57
Τώρα, άνοιξες πολύ μεγάλο θέμα.....
Αν εννοείς για τους υδατάνθρακες, δεν νομίζω να υπάρχουν διαφορές.
Αν όμως εννοείς για την ποιότητα, τότε σαφώς ναι!
Κάποτε, πίστευα ότι τα τυποποιημένα, είναι καλύτερα, γιατί -υποτίθεται- ελέγχονται από ειδικούς φορείς. Αμ δε!!!
Πρόσφατα έμαθα από άτομο που ξέρει πολύ καλά, ότι πολύ γνωστη μάρκα λαδιού, που εγώ και πολλοί ακόμη, έπενα χρόνια, νοθεύει το λάδι της με.....ορυκτέλαια!!!!!!
Φυσικά από τότε σταμάτησα να αγοράζω την συγκεκριμένη μάρκα. Και μετά τι; Αγοράζεις από κάποιον που δεν ξέρεις; Αυτό μπορεί να είναι χειρότερο. Ευτυχώς βρέθηκε γνωστός στην Χαλκιδική, που φτιάχνει λάδι, σε περιορισμένη ποσότητα και δίνει μόνο σε γνωστούς. Αν ξέρεις κάποιον τέτοιο, μην το σκέφτεσαι καθόλου!
love your self

Re: Ελαιόλαδο 8 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #11795

• helene
  • Το Άβαταρ του/της helene
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
Θεωρητικά δεν υπάρχει καμία διαφορά γιατί το τυποποιημένο είναι το χύμα με ετικέτα... Πρακτικά τα τυποποιημένα είναι κάπως πιο ύποπτα γιατί οι εταιρείες μπορούν να νοθεύσουν ευκολότερα το λάδι απο ότι ένας παραγωγός μόνος του. Ο παραγωγός βέβαια μπορεί να σου δώσει λάδι που θέλει να ξεφορτωθεί, αυτό που κοντεύει να γίνει μούργα για παράδειγμα αλλά αυτό το καταλαβαίνεις και μόνη σου, αν σου αρέσει στη γεύση στο χρώμα κτλ. ενώ η εταιρεία δεν ξέρεις τι ουσίες μπορεί να προσθέσει για να αλλάξει χρώμα κ γεύση. Όχι οτι όλες οι εταιρείες είναι ίδιες αλλά δεν ξέρεις ποτέ ποιος κάνει τι.
Πάντως επειδή είμαι σε ελαιοπαραγωγική περιοχή και η οικογένειά μου παράγει χρόνια λάδι θα σου πω οτι και οι εταιρείες που έρχονται να πάρουν λάδι δεν παίρνουν πάντα το καλύτερο, ειδικά στο θέμα του έξτρα παρθένου (αυτού που προέρχεται απο την πρώτη στύψη δηλαδή) σχεδόν ποτέ δεν είναι όντως έξτρα παρθένο. Πολλές φορές επίσης τα αναμειγνύουν με λάδια απο αίγυπτο μαρόκο κτλ και τα πουλάνε για ελληνικά. Δεν είναι επικύνδυνα για την υγεία βέβαια, πέρα απο περιπτώσεις όπως αυτή που ανέφερε το Ρουλάκι που βάζουν μέχρι και ορυκτέλαια μέσα αλλά το ιδανικό είναι να βρεις κανένα γνωστό να το παίρνεις απευθείς απο την παραγωγή.
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.047 δευτερόλεπτα

Syndication