Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Νεφρα και πρωτεϊνικη διατροφη

Νεφρα και πρωτεϊνικη διατροφη 13 Χρόνια 2 Μήνες πριν #11185

  • gorgona
  • Το Άβαταρ του/της gorgona
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
  • Δημοσιεύσεις: 5
Επειδη πολλοι κατα καιρους εχουν καταφερθει κατα της Ατκινς ισχυριζομενοι οτι α) αυξανει χοληστερινη-τριγλυκεριδια και β) καταπονει τα νεφρα, εκατσα κι εψαξα μερικα πραγματακια.
Για το μεν πρωτο, τοσο η αφεντια μου οσο και ο συζυγος μου καναμε μια γενικη αιματος για να δουμε που βρισκομαστε ΠΡΙΝ ξεκινησουμε την Ατκνις. Ο συζυγος μου ειχε αυξημενη χοληστερινη-τριγλυκεριδια, εγω μπεμπε. Μετα απο 2 μηνες Ατκινς, ξανακαναμε τη γενικη αιματος και ανακαλυψαμε οτι η μεν χοληστερινη του συζυγου μου ειχε μειωθει κατα 30%, τα δε τρογλυκεριδια ειχαν φυσιολογικες τιμες. Οι δικιες μου τιμες σταθερα φυσιολογικες.
Για το δευτερο, ρωτησα 2-3 φιλους νεφρολογους. Ολοι τους ηταν κατηγορηματικοι: εκτος εαν προϋπαρχει καποια νεφρικη παθηση και εφοσον φυσικα ενυδατωνώμαστε σωστα (8 ποτηρια νερο την ημερα), η πρωτεϊνικη διατροφή ΔΕΝ επηρεαζει τα νεφρα.
Θα μου πειτε οτι με δυο παραδειγματα δεν κανεις επιδημιολογικη μελετη, αποτελούν ομως ενδειξεις για το ποσο καλο κανει η Ατκινς τελικα.
The best is yet to come!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: Νεφρα και πρωτεϊνικη διατροφη 13 Χρόνια 2 Μήνες πριν #11187

  • Andrikos
  • Το Άβαταρ του/της Andrikos
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
  • Δημοσιεύσεις: 59
Hi Gorgona , θα σου έκανε εντύπωση αν μάθαινες πως τα υψηλά επίπεδα γλυκόζης είναι άκρως νεφροτοξικά; Υπό αυτό το πρίσμα ο περιορισμός των υδατανθράκων είναι πολύ ευεργετικός.

Έχω γράψει για το θέμα στο blog μου όπως και για το θέμα του νερού.

http://metavolismos.com/?p=317

http://metavolismos.com/?p=218
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: Νεφρα και πρωτεϊνικη διατροφη 13 Χρόνια 2 Μήνες πριν #11206

  • katerina27
  • Το Άβαταρ του/της katerina27
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
  • Δημοσιεύσεις: 705
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
Gorgona μπραβο που ανοιξες αυτη τη συζητηση! εγω εχω ενα θεμα με το νεφρο μου σοβαρο αλλα.. προτοτυπο..!!! οποτε οι γιατροι μου συστηνουν να προσεχω στη διατροφη μου να μη βαζω κιλα κτλ! ρωτοντας κι εγω κ αφου ειμαι κ εν μεροι μεσα στα πραγματα σας λεω επισης οτι υπαρχει θεμα μονο οταν εχουν προβλημα δυσλειτουργιας στα νεφρα, λιγο πριν μπουμε πρακτικα πια στο "μηχανημα" για ολους τους υπολοιπους δεν υπαρχει καμια συζητηση! πιο πολυ κυνδυνευουμε με τα γλυκα κ το αλατι παρα με την πρωτεινικη διατροφη!! beach ach
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα

Syndication