Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Σμηγματοροϊκή δερματίτηδα (προσωπική εμπειρία)

Σμηγματοροϊκή δερματίτηδα (προσωπική εμπειρία) 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #13749

• riap
  • Το Άβαταρ του/της riap
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
Γειά σας!!!Εχω ξεκινήσει Low Carb διατροφή από τις 6 Ιουνίου, με σκοπό να χάσω (μιά για πάντα) 10 περιττά κιλά.Εχω κάνει βέβαια και τα λαθάκια μου, δηλ. περισότερες θερμίδες κάποιες φορές.Είμαι ακόμα στην 1η φάση γιατί θέλω να χάσω πρώτα τα 2/3 του βάρους που θέλω και μετά να προχωρήσω στις επόμενες φάσεις.Σε κιλά δεν έχουν γίνει θαύματα, αλλά έχω "μαζέψει" σε πόντους!!
Λοιπόν θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου πάνω στην σμηγματοροϊκή δερματίτηδα, που με τυρανά τα τελευταία 15 περίπου χρόνια.Είναι μιά πάθηση του δέρματος, μη κολλητική, με εξάρσεις και υφέσεις.Τα σημεία τα οποία την έχω είναι τα πτερύγια της μύτης (και όταν είναι σε έξαρση όλη η μύτη), στο πάνω χείλος (εκεί που λέμε "μουστάκι"), στο πηγούνι και ανάμεσα στα φρύδια.Ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή, με ειδικές αλοιφές και ειδικό υγρό σαπούνι όλα αυτά τα χρόνια.Μάλιστα ο δερματολόγος μου έχει πεί ότι δεν θα απάλαγώ ΠΟΤΕ.Θα είμαι μιά ζωή με τις αλοιφές μου και τα ειδικά σαπούνια.Ετυχε και όταν ξεκίνησα την Low Carb διατροφή να μήν ήμουν και τόσο συνεπής με την φαρμακευτική μου αγωγή.Βαριέμαι κάποιες φορές βρέ παιδάκι μου, τόσα χρόνια έχω συχαθεί τον εαυτό μου.Παρατήρησα ότι δεν εξελισόταν κατά τα αναμενόμενα το δερματικό μου πρόβλημα.Υπήρχε μέν αλλά όχι σε έξαρση δε.Αλλά ούτε και σε ύφεση.Χρησιμοποίησα τις αλοιφές μου γύρω στις 4 περίπου φορές,ούτε και εγώ θυμάμαι καλά καλά.Τώρα 1 μόλις μήνα μετά το πρόσωπό μου είναι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ χωρίς να ακολουθώ την φαρμακευτική μου αγωγή, μόνο με το υγρό σαπούνι πλένομαι.Δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ κόκκινο σημαδάκι (γιατί έτσι είναι κόκκινα σημάδια που μπορεί να έχουν και λευκές φολίδες πάνω τους και να φαγουρίζουν και απλώνονται σιγά σιγά σε όλο το πρόσωπο (στη δική μου περίπτωση γιατί μπορεί να "βγεί" και σε άλλο σημείο του σώματος)).Κοιττάζομαι στον καθρέφτη (και μεγενθυντικό παρακαλώ) προσπαθώντας να δώ τα πρώτα συμπτώματα.ΤΙΠΟΤΑ έχει καθαρίσει το προσωπό μου και είναι σαν να μην το είχα ποτέ ή σαν να ακολουθώ κατά γράμμα την θεραπεία μου!!!Το δικό μου πιστεύω είναι ότι με βοήθησε η Low Carb διατροφή και θέλω πολύ να διαπιστώσω κάποια στιγμή αργότερα πόσους υδατάνθρακες μπορώ να καταναλώνω χωρίς να έχω ξανά σμηγματοροϊκή δερματίτηδα.Ελπίζω να μήν σας κούρασα.Οπως ελπίζω να βοηθήσω και άλλους με το ίδιο πρόβλημα με εμένα.Θα ήθελα πολύ να μάθω αν και άλλοι είχαν το ίδιο πρόβλημα και αν όχι απαλάχτηκαν να το έχουν έστω σε ύφεση και υπό έλεγχο, όπως γίνεται ακολουθώντας την ειδική φαρμακευτική αγωγή.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: Σμηγματοροϊκή δερματίτηδα (προσωπική εμπειρία) 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #13751

• roulaki
  • Το Άβαταρ του/της roulaki
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 57
H lowcarb διατροφή, βοηθά στα περισσότερα δερματολογικά προβλήματα. Αν έχεις διαβάσει παλαιότερα ποστς, θα έχεις δει, ότι τόσο εγώ, όσο και η mamamaria (αλήθεια, που χάθηκε;) υποφέραμε χρόνια από δισιδρωσικό έκζεμα. Αυτή είναι μια αλλεργική πάθηση των χεριών, που έχει έξαρση μόνο κατά τους θερινούς μήνες. Όσο είμαστε πιστές στην διατροφή, είναι σε ύφεση. Μόλις ξεφύγουμε, τσουπ! σε έξαρση.
Άρα, αν μόλις ανακάλυψες την λύση στο πρόβλημά σου, τότε να ξέρεις ότι με lowcarb διατροφή δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα.
love your self
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα

Syndication