Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ΘΕΜΑ: Τι έχω πάθει? βοήθεια!!!

Απ: Τι έχω πάθει? βοήθεια!!! 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #15951

  • linta7
  • Το Άβαταρ του/της linta7
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
  • Δημοσιεύσεις: 11
Σας ευχαριστώ παρα πολύ όλες για τις απαντήσεις σας.. σήμερα θα τα καταφέρω. ΄Εχετε δίκιο οι πρώτες 2 μέρες είναι δύσκολες..
ephoebe έχω ακριβώς αυτό που λες. γύρο στα 17 είχα ψυχογενής ανορεξία και μετά από εξαντλιτικές διαιτες( γιατί νομιζα οτι είμαι παχιά) 44 κιλα τότε, μου γύρισε σε ψυχογενής βουλιμία.. Φυσικά εγω τότε δεν είχα ακούσει ποτέ κατι τέτοιο και ούτε ήξερα τι μου συμβένει έτσι επισκέφτηκα έναν διαιτολόγο και του είπα τι ακριβώς μου συμβένει..και με μια άνεση μου έδωσε μια κάρτα απο ψυγολόγο και ειπε ότι μόνο με την στηριξη ψυγολογου θα μπορούσα να ξεπεράσω κατι τέτοιο.. Είχε δίκιο μετά από πολλές συνεδρίες αλλα και πολλά κιλα παραπάνω ξεπέρασα κάπως την έσχατη κατάσταση και τις κρίσεις αλλα ποτέ τελείως, μου το είχε ξεκαθαρίσει και ο ψυχολόγος οτι αυτο θα υπάρχει πάντα και θα πρέπει παντα να το ελεγχω μονη μου.. με την atkins πραγματικά μπόρεσα και το κατάφερα εκτός απο αυτές τις μέρες που μου θύμησε τις παλιές μου κακές στιγμές... Ελπίζω να είναι προσωρινό.. Ξέρω ότι το παθαίνετε όλοι αυτό απλά επειδη το έχω περάσει σε ποιο δύσκολη φάση παλαιότερα ανυσηχω λιγο παραπάνω. Πραγματικα πήρα πολυ κουράγιο τώρα και θα επανέλθω σιγουρα. Σας ευχαριστώ και πάλι!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τι έχω πάθει? βοήθεια!!! 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #15969

  • Alice6
  • Το Άβαταρ του/της Alice6
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
  • Δημοσιεύσεις: 41
Linda έχω περάσει κι εγώ στο παρελθόν παρόμοιες καταστάσεις (πάντως ποτέ ανορεξία περιέργως) αλλά από compulsive overeating άλλο τίποτα. πήγαινα περίπτερο/ζαχαροπλαστείο έπαιρνα ένα σωρό γλυκά/αλμυρά, έτρωγα μέχρι να σκάσω (ενώ παράλληλα βέβαια οργάνωνα σε τετράδιο τη δίαιτα που θα ξεκινούσα την επόμενη μέρα), όταν πλέον δεν άντεχα άλλο να φάω πετούσα ό,τι είχε περισσέψει (για να μην υπάρχουν πειρασμοί την επόμενη μέρα) αλλά φυσικά την άλλη μέρα μια από τα ίδια. Ό,τι κι αν ήταν όλο αυτό (που κράτησε χρόνια, κατά τα οποία πάντως-δεν ξέρω αν αυτό έχει σημασία- ήμουν πολύ δυστυχισμένη σε ό,τι αφορά τα προσωπικά/αισθηματικά μου) το ξεπέρασα μόνη μου και τα τελευταία 8 χρόνια είμαι σε πολύ καλύτερη κατάσταση. Θέλω να πω ότι ένα κλικ είναι, μήπως μπορείς και μόνη σου να το ξεπεράσεις? Και από ένα φόρουμ σαν κι αυτό ίσως κάτι γίνει, αλλο να βιώνεις μόνη σου όλο αυτόν τον φαύλο κύκλο της αποτυχίας, αλλο να ξέρεις και να μιλάς με ανθρώπους που έχουν εμφανίσει ανάλογες αντιδράσεις....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τι έχω πάθει? βοήθεια!!! 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #15988

  • roulaki
  • Το Άβαταρ του/της roulaki
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
  • Δημοσιεύσεις: 1073
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 57
Αχ Alice6 τι μου θύμησες!
Πήγα πριν από μερικές εβδομάδες στο παλιό μας το σπίτι (το οποίο είναι κλειστό πια) για να πάρω κάποια πράγματα.
Εκεί που σκάλιζα, βρήκα το τετράδιο με τις δίαιτες!
Έκατσα κάτω και το ξεφύλισα. Από την μια ήθελα να γελάσω και από την άλλη να κλάψω. Για τον τρόπο σκέψης που είχα τότε -ας φάω σήμερα την πίτσα και ξεκινάω από αύριο την δίαιτα, α, η Ελένη έχει μια ωραία δίαιτα, κάτσε να την γράψω- λλά και για τις δίαιτες που είχα γραμμένες. Δίαιτες πείνας, γεμάτες όμως υδατάνθρακες!
Μέχρι και την λαχανόσουπα βρήκα! Μπλιαααααααααααξξξξξ!
love your self
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τι έχω πάθει? βοήθεια!!! 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #15993

  • ephoebe
  • Το Άβαταρ του/της ephoebe
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
  • Δημοσιεύσεις: 193
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
roulaki μου τι μου θύμισες με το τεφτέρι για τις δίαιτες!
Το δικό μου το ανακάλυψα λίγο πριν τα Χριστούγεννα νομίζω. Είχα μέσα δίαιτες πείνας από το 2008 και μια διατροφή τίγκα στους υδ/κες όταν ξεκίνησαν οι ορμονικές μου ανωμαλίες ένα χρόνο πριν.

Μια μέρα πείνας ήταν:
Πρωινό: 1 ποτήρι γάλα με ζαχαρίνη ή μισό τοστ
Μεσημεριανό: 1 στήθος κοτόπουλο ψητό και μια πράσινη σαλάτα χωρίς λάδι και ξύδι
Βραδινό: (αν έτρωγα) 1 αβγό ή μισό τοστ
Και όλα αυτά με 2 ώρες έντονης γυμναστική 6 φορές την εβδομάδα! Ε πως να μην φτάσεις τα 40 κιλά!

Μια μέρα με διατροφή τίγκα στους υδ/κες (φαντάσου την Άτκινς ανάποδα!):
Πρωινό: στο blender 1 1/2 μπανάνα και 1κ.σ κακάο και ζαχαρίνη, δύο κουλουράκια της μαμάς, 1 με 2 κ.σ μέλι
Δεκατιανό: 2 κουλουράκια της μαμάς (τα είχα ρημάξει)
Μεσημεριανό: ότι είχε μαγειρέψει η μαμά και λίγο μέλι και καναδυό κουλουράκια για επιδόρπιο
Βραδινό: δεν θυμάμαι, αλλά μάλλον στα ίδια πλαίσια ήταν και αυτό!
Μιλάμε για τρελό εθισμό στους υδ/κες έτσι;;;;; Και να φανταστείτε ότι δτην πραγματικότητα δεν πείναγα, αλλά ο οργανισμός μου ζήταγε σαν τρελός το ναρκωτικό του!
Βέβαια η κατακράτηση υγρών δεν περιγράφεται! Είχα πάει σε διατροφολόγο να μετρηθώ και είχα 20% πάνω από το ανώτερο όριο. Σαν μπαλόνι με νερό ήμουν. Πάλι καλά που δεν έτρωγα και αλάτι!

Α έβλεπα ο Άτκινς το διατροφικό μου πλάνο τότε θα πάθαινε καρδιακό!


I did it once, I can do it again ...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τι έχω πάθει? βοήθεια!!! 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #15995

  • linta7
  • Το Άβαταρ του/της linta7
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
  • Δημοσιεύσεις: 11
Έτσι ακρβώς κορίτσια και εγώ με τόσες δίαιτες πείνας και στέρησης πως να μην πάθω βουλιμία? έχω κάνει άπειρες απο χημικες μεχρι και απεργια πείνας! την κορυφαια την θυμαστε? την έχετε κάνει? οσα μακαρονια με τυρί θελεις αλλά μόνο μακαρονια.. πραγματικα μπορει και να έτρωγα και 12 πιάτα μακαρόνια, και την επόμενη με έπιασαν τα ψυχολογικά μου! αυτό θα πει τρελαθηκα στη διαιτα.. στην κυριολεξια!
Λοιπόν στα δικά μας τα ωραία τωρα....Μετά απο μια μέρα απο την επιστροφή μου νιώθω πολυ καλύτερα και ως διαμαγείας έχασα τα 2 απο τα 4 κιλά που είχα παρει... το ξέρω οτι ειναι τα υγρά αλλά είμαι πολύ χαρούμενη που επανήλθα και πάλι στον ίσιο δρόμο και θέλω να παραμείνω για πάντα. Τι πιο ωραίο να τρώς να αδυνατίζεις και να αισθάνεσαι πάντα ανάλαφρος και να νιώθεις πάντα οικανοποιημενος χωρίς να σε τρελαίνει εκείνη η αίσθηση ότι για να χάσεις κιλα πρέπει να πεινάσεις .. αυτα τουλαχιστον σε εμενα προσφέρει αυτή η διατροφή και μου αρέσει πολύ. Εχθές κλαιγομουνα και σήμερα .... ολα τέλεια!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τι έχω πάθει? βοήθεια!!! 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #15996

  • loulouka
  • Το Άβαταρ του/της loulouka
  • Αποσυνδεμένος
  • Χρήστης
  • Δημοσιεύσεις: 36
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
bravo

μπραβο λιντα! καθε αρχη και δυσκολη, αλλα απαξ και γινει η αρχη...!!!
Τελευταία διόρθωση: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν από loulouka.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.270 δευτερόλεπτα

Syndication